kodeks pracy, prawo pracy, kodeks pracy 2018 tekst jednolity
lupa
Uwaga: Do 28 lutego br. pracodawca powiadamia ZUS o przychodach z pracy zarobkowej emerytów i rencistów w 2017 r.Uwaga: Do 28 lutego br. pracodawca przekazuje ubezpieczonym informacje zawarte w raportach złożonych do ZUS za 2017 r.28 lutego 2018 r. (środa) mija termin przekazania do US drogą elektroniczną oraz podatnikowi: PIT-11, PIT-8C, IFT-1R, PIT-R
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 10 (1260) z dnia 4.02.2016

Organizacja czasu pracy pracownika

Zatrudniam pracownicę w pełnym wymiarze czasu pracy. Dotychczas wykonywała ona pracę od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę. Obecnie sytuacja się zmieniła i chciałabym zorganizować jej pracę w ten sposób, że w jednym tygodniu pracowałaby przez 4 dni, a w następnym przez 6 dni (po 8 godzin na dobę). Obowiązywałby ją 1-miesięczny okres rozliczeniowy. Czy taki rozkład czasu pracy jest dopuszczalny? W zakładzie dzień wolny nie jest ustalony sztywno, nie mamy zapisu, że jest to sobota.

TAK. Przy czym wymagane jest, aby w każdym okresie zaplanowana liczba godzin pracy była zgodna z prawidłowo wyliczonym wymiarem czasu pracy. Czas pracy pracownika, zgodnie z art. 129 § 1 K.p. nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Jak wynika z tej regulacji stała jest norma dobowa, natomiast norma tygodniowa i liczba dni pracy w tygodniu mają charakter przeciętny. Dlatego możliwa jest taka organizacja czasu pracy, w której w jednym tygodniu pracownik wykonuje pracę przez 4 dni, a w innym przez 6 dni, co przeciętnie daje 40 godzin i 5 dni pracy w tygodniu. Pozwoli to na zachowanie zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Przy czym każdorazowo trzeba będzie sprawdzić taki rozkład z obowiązującym w danym okresie rozliczeniowym wymiarem czasu pracy (tu: w każdym miesiącu, gdyż pracownicę obowiązują 1-miesięczne okresy rozliczeniowe). Rzadko bowiem zdarza się, aby miesiąc liczył równo 4 tygodnie, które pokrywałyby się z tygodniami kalendarzowymi. Dlatego rozkład musi być dostosowany do obowiązującej liczby godzin i dni pracy.

Ponadto w przedstawionym rozkładzie pracodawca będzie miał obowiązek zapewnić pracownikowi odpoczynki dobowe i tygodniowe.

www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Czas-Pracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

luty 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.

GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI - Prawo pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60