Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (578) z dnia 10.04.2023
Indywidualny rozkład czasu pracy dla pracownika - rodzica dziecka niepełnosprawnego
Pracownicy są zatrudnieni w systemie podstawowym (od 800 do 1600), w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym. Jedna z pracownic zawnioskowała o indywidualny rozkład czasu pracy, w ramach którego mogłaby rozpoczynać i kończyć pracę godzinę później. Czy mamy obowiązek uwzględnić jej wniosek, jeśli jest matką dziecka z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym?
Tak, jeżeli pozwala na to organizacja i rodzaj wykonywanej przez pracownicę pracy.
Zgodnie z art. 142 K.p., na pisemny wniosek pracownika, pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty. Organizacja indywidualnego rozkładu może polegać m.in. na stałej zmianie godzin pracy (tak, jak w przypadku z pytania), ale w ramach obowiązującego pracownika systemu czasu pracy, ponadto nie może naruszać pozostałych przepisów o czasie pracy. Zasadniczo wniosek pracownika nie jest dla pracodawcy wiążący, jednak w przypadku niektórych pracowników wniosek (przedłożony w postaci papierowej lub elektronicznej) o stosowanie tego rodzaju organizacji pracy pracodawca jest obowiązany uwzględnić. Zgodnie z art. 1421 § 1 K.p. dotyczy to:
- pracownika - małżonka albo pracownika - rodzica dziecka w fazie prenatalnej, w przypadku ciąży powikłanej,
- pracownika - rodzica dziecka posiadającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" (Dz. U. z 2020 r. poz. 1329 ze zm.),
- pracownika - rodzica:
- dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz
- dziecka posiadającego odpowiednio opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.).
Pracodawca może odmówić uwzględnienia wniosku, o którym mowa powyżej, jeżeli jego uwzględnienie nie jest możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej (art. 1421 § 2 K.p.). Jeżeli więc organizacja i rodzaj wykonywanej przez pracownicę pracy nie stanowią przeszkód, pracodawca ma obowiązek uwzględnić jej wniosek. Należy go przechowywać razem z dokumentacją w sprawach związanych ze stosunkiem pracy obejmującą dokumenty dotyczące ewidencjonowania czasu pracy, którą prowadzi oddzielnie dla każdego pracownika (§ 6 pkt 1 lit. b tiret 3 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej, Dz. U. poz. 2369 ze zm.).
Zwracamy uwagę! Pracownik - rodzic dziecka z niepełnosprawnością może wnioskować o indywidualny rozkład czasu pracy również po ukończeniu przez dziecko 18. roku życia (art. 1421 § 3 K.p.).
www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|