Gazeta Podatkowa nr 44 (2127) z dnia 29.05.2024
Rozliczenie za nadgodziny przypadające w porze nocnej
Zatrudniamy na pełny etat kierowcę-konserwatora, który świadczy pracę od godziny 700 do 1500. W razie usuwania przez niego awarii przypadającej po rozkładowych godzinach pracy, oddajemy czas wolny za przepracowane nadgodziny. Co zatem należy zrobić, gdy awaria przypada w godzinach nocnych, a za nadgodziny oddajemy czas wolny? Czy należy wypłacić dodatek nocny, jeżeli pracownik odbiera czas wolny za nadgodziny w inny dzień, niż miały one miejsce? (pytanie z forum.gofin.pl nr 1488730)
Dodatek za pracę w porze nocnej należy wypłacić niezależnie od tego, czy za nadgodziny zostanie udzielony czas wolny, czy też zostanie wypłacony dodatek do wynagrodzenia.
Pora nocna przypada na 8 godzin pomiędzy godzinami 2100 a 700, co wynika z art. 1517 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465). Wskazania konkretnych ram czasowych pory nocnej w zakładzie dokonuje pracodawca. Jeżeli jednak w zakładzie nie zostaną wskazane konkretne godziny obowiązywania pory nocnej, przyjmuje się, że pora nocna obejmuje 10 godzin od 2100 do 700.
Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej, bez względu na to, czy pracę tę wykonuje stale czy sporadycznie. Jak wynika z art. 1518 § 1 K.p., pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w nocy w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek za pracę w porze nocnej w wysokości wynikającej z Kodeksu pracy oblicza się na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku. W 2024 r. dodatki nocne należy ustalać od zmieniającego się dwukrotnie wynagrodzenia minimalnego:
- od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. - od kwoty 4.242 zł,
- od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. - od kwoty 4.300 zł.
Jeżeli chodzi o pracę w godzinach nadliczbowych w porze nocnej, to za taką pracę pracownikowi przysługuje rekompensata za nadgodziny, a także za pracę w porze nocnej. W takim przypadku istnieją dwie podstawy prawne do rekompensaty pracy w nadgodzinach w porze nocnej. Oznacza to, że pracodawca za pracę w godzinach nadliczbowych jest obowiązany wypłacić dodatki do wynagrodzenia za nadgodziny lub udzielić czasu wolnego, a ponadto wypłacić dodatki za pracę w nocy. Dodatki nocne są wypłacane niezależnie od rekompensaty (w formie wypłaty dodatku lub udzielenia czasu wolnego) za pracę w godzinach nadliczbowych.
www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|