kodeks pracy, prawo pracy, kodeks pracy 2018 tekst jednolity
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (422) z dnia 10.10.2016

Prowizja w wynagrodzeniu urlopowym

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze i prowizję wypłacaną w pełnej wysokości również za okres urlopu, mimo że jej kwota jest w poszczególnych miesiącach zmienna. Jak w tej sytuacji ustalić wynagrodzenie urlopowe? Czy można zapisać w regulaminie prowizyjnym, że pracownicy zachowują prawo do prowizji w okresie urlopu? Jeśli tak, to czy taki zapis usprawiedliwiałby odstąpienie od liczenia wynagrodzenia urlopowego ze składników zmiennych?

Prowizja stanowi zmienny składnik wynagrodzenia, który podlega uwzględnieniu w podstawie wynagrodzenia urlopowego. Nie można jej wyłączyć z tej podstawy poprzez zapisy w regulaminie prowizyjnym.

Takie rozstrzygnięcie wynika z art. 9 § 2 K.p., art. 172 K.p. oraz § 68 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego... (Dz. U. nr 2, poz. 14 z późn. zm.), dalej rozporządzenia urlopowego. Pierwszy z wymienionych przepisów stanowi, że postanowienia układów zbiorowych pracy, porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż postanowienia Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. Z kolei art. 172 K.p. przewiduje, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Przy czym zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy. Zasadę uwzględniania zmiennych składników wynagrodzenia powiela § 8 rozporządzenia urlopowego. Przepis § 6 rozporządzenia urlopowego zawiera natomiast listę wyłączeń z podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego, wśród których nie ma prowizji. Gdyby zatem pracodawca zapisał w regulaminie prowizyjnym, że prowizja należy się w pełnej wysokości za czas urlopu i nie uwzględniał jej w wynagrodzeniu urlopowym, naruszyłby wszystkie wymienione regulacje. Takie postanowienie regulaminowe byłoby nieważne, a w jego miejsce obowiązywałyby postanowienia Kodeksu pracy i rozporządzenia urlopowego (por. uzasadnienia wyroków SA w Warszawie z 30 października 2014 r., sygn. akt III APa 33/13 oraz SN z 25 kwietnia 2014 r., sygn. akt II PK 192/13).

Przykład

Pracownik jest wynagradzany stałą stawką miesięczną w wysokości 5.000 zł oraz prowizją. W poprzednich 3 miesiącach wypracował prowizję w kwotach: 2.000 zł za wrzesień, 1.700 zł za sierpień oraz 2.500 zł za lipiec. W październiku 2016 r. będzie korzystał z urlopu (10 dni, czyli 80 godz.), podczas którego jego umowy w zastępstwie dokończy inny pracownik z regionu.

Załóżmy, że za październik br. otrzyma pełną prowizję - zachowuje bowiem do niej prawo w okresie urlopu (w tym od umów zawartych w jego regionie, nawet gdyby nie było go w pracy cały miesiąc), która za ten miesiąc wyniesie 2.200 zł.

Za październik br. pracownik uzyska wynagrodzenie w wysokości 5.000 zł, prowizję w kwocie 2.200 zł oraz dodatkowo wynagrodzenie urlopowe ze składników zmiennych w wysokości 953,60 zł, zgodnie z wyliczeniem: 2.000 zł + 1.700 zł + 2.500 zł = 6.200 zł; 6.200 zł : (176 godz. + 176 godz. + 168 godz.) = 11,92 zł; 11,92 zł x 80 godz. = 953,60 zł.

W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem byłaby rezygnacja z reguły, że prowizja przysługuje pracownikowi w pełnej wysokości za czas urlopu, z tym że musi się odbyć zgodnie z przewidzianym przepisami trybem (porozumienie lub wypowiedzenie zmieniające). Do czasu takiej zmiany pracodawca musi wypłacać pełną prowizję i wliczać do wynagrodzenia urlopowego średnią z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.


Zwracamy uwagę!
Prowizyjne wynagrodzenie za pracę jest istotnym składnikiem treści stosunku pracy, który nie podlega jednostronnej zmianie ani "anulowaniu" przez pracodawcę, choćby regulamin prowizyjny przewidywał taką możliwość "w uzasadnionych przypadkach". Wyklucza to treść art. 9 § 2 K.p. (por. powołany wyżej wyrok SN z 25 kwietnia 2014 r.).

www.KodeksPracy.pl - Regulaminy zakładowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.

WSKAŹNIKI - Prawo pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.