kodeks pracy, prawo pracy, kodeks pracy 2020 tekst jednolity
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 7 (1050) z dnia 1.03.2020

Czy związki zawodowe mogą wnioskować o wprowadzenie regulaminów wynagradzania i pracy?

Zakładowa organizacja związkowa wystąpiła z wnioskiem o opracowanie i wprowadzenie regulaminu wynagradzania oraz regulaminu pracy. Czy mamy taki obowiązek, jeżeli zatrudniamy tylko 22 osoby, w tym 3 na niepełnych etatach?

Tak. W przedstawionej sytuacji pracodawca powinien opracować i wprowadzić oba te dokumenty, chyba że objęty jest układem zbiorowym pracy.

Obowiązki pracodawców w zakresie opracowywania regulaminu wynagradzania oraz regulaminu pracy określają przepisy Kodeksu pracy. W tym przypadku zastosowanie będą miały:

  • art. 772 § 12 K.p., z którego wynika, że pracodawca zatrudniający co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników, nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy odpowiadającym wymaganiom określonym w § 3, ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania, o ile zakładowa organizacja związkowa wystąpi z wnioskiem o jego ustalenie; przywołany § 3 mówi o tym, że regulamin wynagradzania obowiązuje do czasu objęcia pracowników układem zbiorowym pracy (zakładowym lub ponadzakładowym), ustalającym warunki wynagradzania za pracę oraz przyznawania innych świadczeń związanych z pracą, w zakresie i w sposób umożliwiający określenie na jego podstawie indywidualnych warunków umów o pracę,
     
  • art. 104 § 3 K.p., z którego wynika, że pracodawca zatrudniający co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników wprowadza regulamin pracy, jeżeli z wnioskiem takim wystąpi zakładowa organizacja związkowa, chyba że organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracowników określają postanowienia obowiązującego u niego układu zbiorowego pracy.

W obu przepisach jedną z przesłanek skutkujących koniecznością opracowania i wprowadzenia regulaminu wynagradzania oraz regulaminu pracy jest liczba zatrudnionych pracowników. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 2 K.p., pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania albo spółdzielczej umowy o pracę.

Przy ustalaniu stanu zatrudnienia nie ma znaczenia rodzaj zawartej umowy o pracę. Do obliczeń przyjmuje się więc zarówno osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na okres próbny, jak i na czas określony, a także na czas nieokreślony. Nie ma również znaczenia wymiar czasu pracy, na jaki podpisana została dana umowa. Jako jednego pracownika przyjmuje się więc zarówno osobę zatrudnioną na pełnym etacie, jak i na jego części.

Zauważmy też, że żadne przepisy - w zakresie obowiązku wprowadzenia omawianych regulaminów - nie wyłączają ze stanu zatrudnienia pracowników korzystających z różnego rodzaju urlopów, jak np. urlopu bezpłatnego, macierzyńskiego, czy też wychowawczego. Mimo, że w okresie pobytu na takim urlopie zawieszeniu ulegają wzajemne świadczenia ze stosunku pracy, osobę taką uwzględnia się w stanie zatrudnienia, ponieważ jej stosunek pracy nie uległ rozwiązaniu, a jedynie swoistemu zawieszeniu.

U pracodawcy, o którym mowa w pytaniu, zatrudnionych jest 22 pracowników, w tym 3 osoby na niepełnych etatach. Tych 3 pracowników należy przyjąć do stanu zatrudnienia bez przeliczania obowiązującego ich wymiaru czasu pracy na pełne etaty, a to oznacza, że wobec tego pracodawcy mają zastosowanie przywołane na wstępie przepisy kodeksowe (ponieważ zatrudnia on co najmniej 20 pracowników).

Z uwagi na to, że zakładowa organizacja związkowa wystąpiła z wnioskiem o opracowanie regulaminu wynagradzania oraz regulaminu pracy, wniosek ten jest dla pracodawcy wiążący. Z obowiązku przygotowania wspomnianych dokumentów byłby zwolniony tylko wówczas, gdyby objęty był układem zbiorowym pracy, w którym uregulowane byłyby zagadnienia będące przedmiotem obu regulaminów.

www.KodeksPracy.pl - Regulaminy zakładowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.

GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI - Prawo pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.