Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 19 (1062) z dnia 1.07.2020
Zawieszenie świadczeń płacowych na podstawie Kodeksu pracy
Jesteśmy spółką i zatrudniamy kilkudziesięciu pracowników. Z powodu epidemii koronawirusa mamy trudną sytuację w zakładzie, nie spełniamy jednak warunków do wprowadzenia przestoju ekonomicznego lub obniżenia pracownikom wymiaru etatu na podstawie specustawy. Czy w takiej sytuacji możemy czasowo zawiesić wypłacanie niektórych świadczeń pracowniczych (jubileuszówka, premia miesięczna i kwartalna, które wynikają z regulaminu wynagradzania) na podstawie Kodeksu pracy?
Tak. Niekorzystna sytuacja finansowa firmy pozwala pracodawcy posiadającemu przepisy zakładowe na skorzystanie z rozwiązań prawnych przewidzianych w art. 91 Kodeksu pracy. Wskazany przepis pozwala (jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy) na zawieszenie zakładowych regulacji prawa pracy w drodze porozumienia zawartego z organizacją związkową reprezentującą pracowników. W razie braku organizacji związkowej, porozumienie zawiera się z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy. Porozumienie może obejmować okres maksymalnie 3 lat. Pracodawca jest zobowiązany przekazać je właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.
Należy podkreślić, że zawieszeniu mogą ulec tylko te uprawnienia, które nie są uregulowane przez ustawy i rozporządzenia lub też są ustalone w prawie zakładowym w sposób korzystniejszy niż przewiduje ustawa - zawieszona może zostać wówczas tylko "nadwyżka" uprawnienia.
Zawarcie porozumienia, o którym mowa w art. 91 K.p., zastępuje konieczność wypowiedzenia pracownikom warunków umowy o pracę czy zawarcia porozumienia zmieniającego. Zawieszenie składników płacowych określonych w porozumieniu następuje z mocy prawa. |
Z omawianej regulacji mogą skorzystać wszyscy pracodawcy, których sytuacja finansowa jest niekorzystna, bez względu na to, jaki jest stopień pogorszenia tej sytuacji i z jakiego powodu. Pracodawca nie musi np. spełniać warunku spadku obrotów w określonym procencie w danym okresie czasu, czy też innych przesłanek wymaganych np. przez specustawę. Konieczne jest jedynie uzyskanie zgody przedstawicieli strony pracowniczej.
Przewidziana w art. 91 K.p. procedura zawieszania świadczeń płacowych, wynikających z zakładowych aktów prawa pracy, dotyczy regulaminów zakładowych (ewentualnie statutów). Prawo zakładowe w postaci układu zbiorowego pracy posiada odrębną regulację dotyczącą zawieszania świadczeń przewidzianych w układzie. Podstawą prawną zawieszenia w tym przypadku jest art. 24127 K.p. Stroną porozumienia o zawieszeniu postanowień układu zbiorowego pracy (zakładowego lub ponadzakładowego), co do zasady, powinna być ta organizacja związkowa, która podpisywała układ.
Porozumienie w sprawie zawieszenia układu musi być zgłoszone do rejestru, odpowiednio do zakładowych lub ponadzakładowych układów zbiorowych pracy. Porozumienie wchodzi w życie najwcześniej z dniem rejestracji. Informację o zawieszeniu stosowania układu ponadzakładowego należy przekazać stronom, które go zawarły.
Przykład porozumienia w sprawie zawieszenia postanowień regulaminu wynagradzania
Zakład Spedycyjny "Tralex" sp. z o.o. ul. Poprzeczna 1/21, Bydgoszcz |
Bydgoszcz, dnia 25 czerwca 2020 r. |
Porozumienie w sprawie zawieszenia nagrody jubileuszowej, Z uwagi na trudną sytuację finansową Zakładu Spedycyjnego "Tralex" sp. z o.o. w Bydgoszczy, związaną z epidemią koronawirusa, na podstawie niniejszego porozumienia zawiesza się § 21, 22 i 25 regulaminu wynagradzania obowiązującego w ww. zakładzie, przyznające prawo do nagrody jubileuszowej, premii miesięcznej i premii kwartalnej. Okres zawieszenia obowiązuje od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. |
|
Krystian Lutoński Sebastian Ruć Przedstawiciele pracowników |
Bogdan Cywiński Pracodawca |
www.KodeksPracy.pl - Regulaminy zakładowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
12.11.2024 (wtorek)
15.11.2024 (piątek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|