kodeks pracy, prawo pracy, kodeks pracy 2018 tekst jednolity
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 22 (1272) z dnia 17.03.2016

Czas pracy pracownika zatrudnionego na część etatu

Przyjęty jest u nas system pracy po 8 godzin dziennie. Czy osoba zatrudniona na 3/4 etatu może pracować 9 godzin na dobę w wybrane przez siebie dni, ogółem nie przekraczając w miesiącu obowiązującego ją wymiaru czasu pracy? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 993086)

Praca po 9 godzin na dobę w podstawowej organizacji czasu pracy, zarówno na pełny etat, jak i na część etatu, będzie oznaczała pracę w godzinach nadliczbowych. Dojdzie bowiem do przekroczenia dobowej normy czasu pracy, wynoszącej w tym systemie 8 godzin na dobę (art. 129 § 1 Kodeksu pracy, Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.). Ponadto praca nadliczbowa nie powinna mieć charakteru planowanego, a w przedstawionych okolicznościach tak właśnie będzie.

W sytuacji opisanej w pytaniu, aby nie wystąpiły nadgodziny, możliwe są dwa rozwiązania. W pierwszym przypadku pracownik zatrudniony na część etatu w podstawowej organizacji czasu pracy musi mieć tak ułożony harmonogram pracy, aby praca nie przekraczała 8 godzin na dobę.

Drugi sposób polega na wprowadzeniu równoważnego systemu czasu pracy, który w wariancie podstawowym przewiduje dopuszczalność przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy nie więcej niż do 12 godzin (art. 135 § 1 K.p.). Wówczas zaplanowanie pracy nawet do 12 godzin na dobę nie spowoduje wystąpienia nadgodzin.

Jeżeli praca w tym systemie będzie zaplanowana np. na 5 czy 6 godzin, to nadgodziny wystąpią po przekroczeniu normy dobowej, czyli 8 godzin.

W obydwu wymienionych organizacjach czasu pracy konieczne jest przy tym przestrzeganie zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, a także odpoczynków dobowych i tygodniowych.

W razie gdy w zakładzie nie przewidziano stosowania równoważnego systemu czasu pracy, należy go wprowadzić (jeżeli pracodawca jest zainteresowany tym systemem). Jak stanowi art. 150 § 1 K.p., systemy i rozkłady czasu pracy oraz okresy rozliczeniowe czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy. Jeżeli jednak pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe wprowadza na mocy obwieszczenia. Postanowienia obwieszczenia o czasie pracy, tak samo jak regulaminu pracy, wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania ich do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy (art. 1043 § 1 K.p. w związku z art. 150 § 7 K.p.).

Zarówno z treścią regulaminu pracy, jak i obwieszczenia o czasie pracy pracodawca jest obowiązany zapoznać każdego pracownika przed rozpoczęciem przez niego pracy. Tak wynika z § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy... (Dz. U. z 1996 r. nr 62, poz. 286 ze zm.).

www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Czas-Pracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.

WSKAŹNIKI - Prawo pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.