kodeks pracy, prawo pracy, kodeks pracy 2021 tekst jednolity
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 3 (525) z dnia 1.02.2021

Stosowanie przerywanego czasu pracy

Zatrudniamy pracowników w systemie przerywanego czasu pracy. Jak może być wykorzystywana przerwa w pracy?

Przerwa w pracy w systemie przerywanego czasu pracy, o którym mowa w art. 139 K.p., nie jest zaliczana do czasu pracy i jest prywatnym czasem pracownika, a więc to on decyduje o sposobie jej faktycznego wykorzystania.

System przerywany jest stosowany tylko w przypadkach, gdy rodzaj pracy lub jej organizacja uzasadniają takie rozwiązanie. Może być on wprowadzony jedynie w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników (wyjątek stanowią tutaj osoby fizyczne prowadzące działalność w zakresie rolnictwa i hodowli, gdzie można w umowach przewidzieć taki system czasu pracy). Jego stosowanie wymaga zorganizowania pracy według z góry ustalonego rozkładu, a więc należy stworzyć harmonogram, w którym będą sztywno określone godziny przerw w poszczególnych dobach pracowniczych. W ciągu jednego dnia pracy, pracownik może mieć tylko jedną przerwę, której maksymalna długość to 5 godzin. Co ważne, długość przerwy może się różnić w poszczególnych dniach roboczych.

Ważne: Przerwa w systemie przerywanym nie jest wliczana do czasu pracy, z tym że za jej czas pracownik ma prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju, obliczanego zgodnie z art. 81 K.p.

Powyższe oznacza, że jest to połowa stawki godzinowej wynikającej z wynagrodzenia ze stawki osobistego zaszeregowania pracownika, czyli miesięcznej płacy lub stawki godzinowej, określonej w umowie o pracę. Odpłatność za przerwę wynika z uciążliwości tego systemu dla pracownika i rozbicia dnia pracy na dwie części, a czasem również wyższych kosztów dojazdu do pracy, który następuje dwukrotnie w każdym dniu. Fakt opłacania przerwy nie uzasadnia jednak w żaden sposób wymagania, aby w jej trakcie pracownik był obecny w siedzibie zakładu pracy, a już tym bardziej zlecenia mu jakichkolwiek dodatkowych zadań do wykonania w tym okresie. W trakcie przerwy pracownik może swobodnie dysponować swoim czasem.

Ewentualna praca wykonywana podczas przerwy musi zostać rozliczona jako praca w godzinach nadliczbowych.

Zwracamy uwagę! Bardziej precyzyjną regulację co do wykorzystywania czasu przerwy w systemie przerywanym zawiera art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1412), z którego wprost wynika, że podczas przerwy kierowca może swobodnie dysponować swoim czasem.

www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Czas-Pracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.

WSKAŹNIKI - Prawo pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.