kodeks pracy, prawo pracy, kodeks pracy 2018 tekst jednolity
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 20 (1477) z dnia 8.03.2018

Informowanie pracownika o rozkładzie czasu pracy

Jestem zatrudniony w małej firmie produkcyjnej na dwie zmiany. Pracodawca przekazuje pracownikom rozkłady czasu pracy na tygodniowe okresy twierdząc, że tylko w ten sposób może zaplanować pracę. Pracownicy nigdy nie wiedzą, jak będą pracować w danym miesiącu. Czy dopuszczalne jest przekazywanie tygodniowych rozkładów czasu pracy?

NIE. Najkrótsze rozkłady czasu pracy pracowników muszą obejmować co najmniej okres jednego miesiąca.

Zasady sporządzania rozkładów czasu pracy zostały uregulowane w art. 129 § 3 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 108 ze zm.). Przewiduje on, że rozkład czasu pracy danego pracownika może być sporządzony w formie pisemnej bądź elektronicznej, co zależy od wyboru pracodawcy. Rozkład może obejmować okres krótszy niż obowiązujący u pracodawcy okres rozliczeniowy, jednak musi być sporządzony na co najmniej 1 miesiąc. Ponadto pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.


Rozkład czasu pracy musi być sporządzony na co najmniej 1 miesiąc lub na cały okres rozliczeniowy.


Ustawodawca wskazał przypadki, w których pracodawca nie ma obowiązku sporządzania rozkładu czasu pracy. Zgodnie z art. 129 § 4 K.p. wymóg ten nie obowiązuje, jeżeli:

  • rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy, obwieszczenia o czasie pracy albo z umowy o pracę;
     
  • pracodawca w porozumieniu z pracownikiem ustali czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm wynoszących 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy; w takim przypadku rozkład czasu pracy ustala pracownik;
     
  • pracodawca na pisemny wniosek pracownika stosuje do niego tzw. ruchomy czas pracy określony w art. 1401 K.p.;
     
  • pracodawca na pisemny wniosek pracownika ustali mu indywidualny rozkład czasu pracy.

W omawianej sytuacji, oprócz tego, że pracodawca sporządza rozkłady czasu pracy na okresy krótsze niż przewiduje Kodeks pracy, to dodatkowo może też naruszać termin przekazywania tych rozkładów. Wymagane jest bowiem przekazywanie ich pracownikom w terminie nie krótszym niż tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie rozliczeniowym, na który został sporządzony ten rozkład.

Przekazywanie pracownikom rozkładów czasu pracy sporządzonych na zbyt krótki okres narusza przepisy o czasie pracy. Także nieterminowe ich przekazanie jest niezgodne z przepisami. Obydwa te naruszenia stanowią wykroczenia przeciwko prawom pracownika wskazane w art. 281 pkt 5 K.p. Mogą one skutkować nałożeniem na pracodawcę kary grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.

www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Czas-Pracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.

WSKAŹNIKI - Prawo pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.