kodeks pracy, prawo pracy, kodeks pracy 2019 tekst jednolity
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (472) z dnia 10.11.2018

Prowadzenie ewidencji czasu pracy dla kadry zarządzającej

Czy dla osoby zatrudnionej na stanowisku projektanta i jednocześnie dyrektora (jedna umowa), będącej osobą zarządzającą, należy sporządzać ewidencję czasu pracy?

Wśród pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy ustawodawca wymienia, w zależności od formy prawnej pracodawcy i ustalonego sposobu jego reprezentacji, pracowników kierujących jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępców lub pracowników wchodzących w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz - w każdym przypadku - głównych księgowych (art. 128 § 2 pkt 2 K.p.). Do tych pracowników odnosi się norma art. 149 § 2 K.p., zgodnie z którą m.in. w stosunku do pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy (obok zatrudnionych w zadaniowym czasie pracy i otrzymujących ryczałty za nadgodziny lub pracę nocną) nie ewidencjonuje się godzin pracy. Już na tym etapie można wysnuć dwa istotne wnioski. Po pierwsze dyrektor - poza przypadkami gdy kieruje jednoosobowo zakładem pracy (np. szkołą) zazwyczaj nie wchodzi do grona pracowników zarządzających. W praktyce pracownik zatrudniony na stanowisku dyrektora ma przeważnie status kierownika wyodrębnionej komórki organizacyjnej pracodawcy (np. działu handlowego, technicznego, projektowego itp.). Po drugie zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania godzin pracy pracowników zarządzających nie jest równoznaczne z brakiem obowiązku prowadzenia dla nich ewidencji czasu pracy. Przeciwnie, oznacza to jedynie, że dokument ten nie musi zawierać informacji o godzinach pracy w poszczególnych dobach. Takie rozwiązanie jest racjonalne, gdyż nadzór nad faktycznym czasem pracy pracowników zarządzających jest utrudniony. Osoby te zazwyczaj same decydują o zadaniach do wykonania w danym dniu, świadcząc, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami bez prawa do wynagrodzenia (art. 1514 § 1 K.p.).

Ważne: Pracodawca w ewidencji czasu pracy kadry zarządzającej ewidencjonuje dni pracy, dni wolne z wyodrębnieniem urlopów, zwolnień od pracy oraz innych usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy.

Powyższe wynika z § 8 pkt 1 rozporządzenia o dokumentacji pracowniczej. 

W przypadku kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych nie przewidziano takiego wyjątku, więc ich ewidencja czasu pracy musi mieć charakter godzinowy. To zaś oznacza, że poza wymienionymi nieobecnościami w pracy ewidencja kierownika wyodrębnionej komórki organizacyjnej pracodawcy powinna zawierać dane o pracy w poszczególnych dobach, w tym świadczonej w niedziele i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w ramach dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, oraz o pełnionych dyżurach.

Aktywne druki i formularze Wzór ewidencji czasu pracy dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl.

Jednoczesne zatrudnienie na stanowisku projektanta i dyrektora wskazuje, że obok zadań związanych z kierowaniem pracą podległego zespołu w zakresie obowiązków pracownika mieszczą się również prace wykonywane przez "szeregowych" pracowników działu projektowego. Choć nie ma to znaczenia z perspektywy obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy i wymaganego przepisami stopnia jej szczegółowości, warto pamiętać, że wykonywanie przez kierownika zadań "szeregowych" pracowników - obok pracy związanej z zarządzaniem podległym zespołem - wyklucza możliwość traktowania takiego pracownika jako kierownika z perspektywy przepisów o czasie pracy. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 22 czerwca 2016 r. (sygn. akt III PK 118/15) uznając, że: "(...) prawo pracownika kierującego wyodrębnioną komórką organizacyjną pracodawcy do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych wynika także z wykonywania przez niego pracy na równi z podległymi pracownika bądź nawet za nich (...) pracownik, który - kierując wyodrębnioną komórką organizacyjną - wykonuje równocześnie pracę na równi z członkami kierowanego zespołu, nie może być uznawany za kierownika w rozumieniu art. 1514 K.p. (...)". Nawet, gdyby traktować dyrektora jako pracownika zarządzającego jednoosobowo zakładem pracy, fakt zatrudnienia na stanowisku dyrektora-projektanta może rodzić podobne wątpliwości. Jeśli pracownik będzie stale przekraczał normy wskutek równoległego wykonywania zadań związanych z zarządzaniem firmą oraz prac projektowych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w razie sporu z pracodawcą o wynagrodzenie za nadgodziny sąd przyzna rację pracownikowi. Wskazuje na to wyrok Sądu Najwyższego z 8 marca 2011 r. (sygn. akt II PK 221/10, OSNP 2012/9-10/111), w którym uznano, że: "Główny księgowy wykonujący jednocześnie i stale pracę szeregowego pracownika, czyli pracujący w warunkach ukrytej pracy rotacyjnej, nie jest objęty hipotezą art. 1514 § 1 K.p.".

www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Czas-Pracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.

WSKAŹNIKI - Prawo pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.