kodeks pracy, prawo pracy, kodeks pracy 2018 tekst jednolity
lupa
Uwaga: Do 28 lutego br. pracodawca powiadamia ZUS o przychodach z pracy zarobkowej emerytów i rencistów w 2017 r.Uwaga: Do 28 lutego br. pracodawca przekazuje ubezpieczonym informacje zawarte w raportach złożonych do ZUS za 2017 r.28 lutego 2018 r. (środa) mija termin przekazania do US drogą elektroniczną oraz podatnikowi: PIT-11, PIT-8C, IFT-1R, PIT-R
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 68 (1318) z dnia 25.08.2016

Wysokość wynagrodzenia w umowie o pracę

Od 1 sierpnia 2016 r. jestem zatrudniona na niepełny etat. W umowie mam wpisane jako wymiar czasu pracy 3/5 etatu, a jako wynagrodzenie 2.000 zł. Czy kwota wynagrodzenia dotyczy pełnego etatu, czy jest to już kwota ustalona dla 3/5 etatu?

W umowie musi być zapisana kwota, jaka faktycznie przysługuje pracownikowi, w odniesieniu do wielkości jego etatu. Wynagrodzenie ma bowiem zindywidualizowany charakter i odnosi się do pracownika, z którym została zawarta dana umowa o pracę.

Wynagrodzenie za pracę jest jednym z postanowień obowiązkowo wskazywanych w treści umowy o pracę. Tak wynika z art. 29 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.). Stanowi on, że umowa o pracę określa m.in. warunki pracy i płacy, w tym:

 • rodzaj pracy,
   
 • miejsce wykonywania pracy,
   
 • wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
   
 • wymiar czasu pracy,
   
 • termin rozpoczęcia pracy.

art. 78 K.p. wynika, że wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. Dotyczy to także pracownika zatrudnionego na część etatu. Jak stanowi art. 292 § 1 K.p. zawarcie z pracownikiem umowy o pracę przewidującej zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy nie może powodować ustalenia jego warunków pracy i płacy w sposób mniej korzystny w stosunku do pracowników wykonujących taką samą lub podobną pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Jednakże w przypadku niepełnoetatowców należy uwzględnić zasadę proporcjonalności wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą, do wymiaru ich etatu.

Ponadto wynagrodzenie pracownika zatrudnionego na część etatu nie może być niższe od wynagrodzenia minimalnego. Przy czym w przypadku niepełnoetatowców wysokość minimalnego wynagrodzenia ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu, biorąc za podstawę wysokość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

W omawianej sytuacji kwota wynagrodzenia zamieszczona w treści umowy o pracę dotyczy pracy na 3/5 etatu, a nie na pełny etat. Obejmuje ona również obciążenia składkowo-podatkowe. Ponieważ jest wyższa od wynagrodzenia minimalnego (obowiązującego dla pełnego etatu, jak też ustalonego dla 3/5 etatu), spełnia wymogi przepisów z zakresu prawa pracy.

www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

luty 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.

GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI - Prawo pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60