kodeks pracy, prawo pracy, kodeks pracy 2021 tekst jednolity
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 73 (1844) z dnia 13.09.2021

Ustalanie wynagrodzenia za czas wykonywania badań profilaktycznych

Pracownica została skierowana na badania kontrolne, które wykonywała przez 6 godzin. Na jej wynagrodzenie składa się stała pensja zasadnicza i zmienna miesięczna premia regulaminowa. Czy należy wyliczyć wynagrodzenie ze składników zmiennych za czas przeprowadzania badań (bo słyszeliśmy, że w takiej sytuacji nie trzeba przeliczać płacy)?

W mojej ocenie, w sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca powinien wyodrębnić wynagrodzenie ze składników zmiennych, przysługujące za czas wykonywania badań.

Badania profilaktyczne, w tym kontrolne, przeprowadzane są w miarę możliwości w godzinach pracy i na koszt pracodawcy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzaniem tych badań pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (art. 229 § 3 K.p.). Przy jego wyliczaniu zastosowanie znajduje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy... (Dz. U. z 2017 r. poz. 927), zwane rozporządzeniem wynagrodzeniowym.

Jak stanowi § 5 ww. rozporządzenia, przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop. Przy czym składniki zmienne oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.


Ujednolicone przepisy z zakresu prawa pracy, dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.


Zasygnalizowana w pytaniu wątpliwość (czy wyliczać wynagrodzenie ze składników zmiennych) być może związana jest ze stanowiskiem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 16 września 2020 r., udostępnionym naszemu Wydawnictwu. Ministerstwo uznało w nim, że: "(...) powyższej regulacji (§ 5 rozporządzenia wynagrodzeniowego - przyp. red.) nie stosuje się przy ustalaniu wynagrodzenia pracownika (...) za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami lekarskimi (...)". Zdaniem resortu taka nieobecność jest wliczana do czasu pracy i traktowana tak, jak czas jej wykonywania. W związku z tym nie ma potrzeby przeliczania wynagrodzenia, w tym ustalania go ze składników zmiennych. W mojej ocenie jest to jednak pogląd za daleko idący.

Należy zauważyć, że w art. 229 § 3 K.p. mowa jest wyraźnie o czasie niewykonywania pracy w związku z wykonywaniem badań, za który pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Koresponduje to z brzmieniem § 5 rozporządzenia wynagrodzeniowego, który określa metodykę wyliczania wynagrodzenia m.in. za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia. Wskazuje to na zasadność stosowania w omawianej sytuacji § 5 rozporządzenia wynagrodzeniowego.

www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.

WSKAŹNIKI - Prawo pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.