Gazeta Podatkowa nr 50 (2029) z dnia 22.06.2023
Wynagrodzenie za nadgodziny w przypadku urlopu bezpłatnego
Pracownik korzystał z 5 dni urlopu bezpłatnego na swój wniosek. W tym samym miesiącu, w którym wystąpił urlop bezpłatny, przepracował 4 godziny nadliczbowe z przekroczeń dobowych. Czy w takiej sytuacji wynagrodzenie za nadgodziny należy ustalić z wynagrodzenia pomniejszonego o urlop bezpłatny, czy z wynagrodzenia z umowy o pracę (ma tylko stałe miesięczne wynagrodzenie)?
Pracodawca w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych może wypłacić pracownikowi normalne wynagrodzenie wraz z dodatkiem lub udzielić czasu wolnego.
Dodatek za nadgodziny przysługuje w wysokości:
1) 100% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających: w nocy; w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy; w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
2) 50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1) (art. 1511 § 1 K.p.).
Dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości 50% wynagrodzenia.
W przypadku gdy pracownik otrzymuje wyłącznie stałe miesięczne wynagrodzenie, normalne wynagrodzenie za pracę nadliczbową ustala się poprzez podzielenie miesięcznej stawki wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu i pomnożenie przez liczbę godzin nadliczbowych.
Natomiast podstawę obliczenia dodatku za nadgodziny stanowi wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną. Jeżeli pracownik jest wynagradzany w innej formie, np. akordowo lub prowizyjnie, wówczas podstawę do wyliczenia stawki dodatku za nadgodziny stanowi 60% wynagrodzenia (art. 1511 § 3 K.p.).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu normalne wynagrodzenie pracownika za nadgodziny oblicza się na podstawie wynagrodzenia zasadniczego określonego w umowie o pracę, bez obniżania go o dni urlopu bezpłatnego. Także dodatek za nadgodziny oblicza się na podstawie jego osobistego zaszeregowania określonego stawką miesięczną.
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|