
Gazeta Podatkowa nr 75 (2054) z dnia 18.09.2023
Wynagrodzenie za czas badań okresowych i oddania krwi
Pracownik rano jednego dnia poszedł przeprowadzić badania okresowe, a bezpośrednio po nich w tym samym dniu oddał krew. Ze stacji krwiodawstwa otrzymał zaświadczenie o wolnym w dniu oddania krwi i dniu następnym. Jak zapłacić za dzień, w którym występują dwa rodzaje nieobecności?
Za obydwie nieobecności pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Pracownik przy zatrudnieniu podlega badaniom wstępnym, natomiast w trakcie zatrudnienia m.in. badaniom okresowym. Jak przewiduje art. 229 § 3 K.p., m.in. okresowe badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.
Jeżeli chodzi o zwolnienia od pracy w związku z oddaniem krwi, to kwestie te wynikają z ustawy o publicznej służbie krwi (Dz. U. z 2023 r. poz. 318 ze zm.). Uprawnienia honorowych krwiodawców reguluje art. 9 powołanej ustawy. Stanowi on, że zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje m.in.:
- zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dniu następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 2982 K.p.,
- zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy.
Zgodnie z § 16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1632) za czas zwolnienia na oddanie krwi pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Natomiast zachowanie prawa do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami okresowymi wynika z art. 229 § 3 K.p. Ustalając wynagrodzenie za to zwolnienie i niewykonywanie pracy, stosuje się § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy... (Dz. U. z 2017 r. poz. 927). Stanowi on, że przy ustalaniu takiego wynagrodzenia stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej (tzw. zmienne) oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
17.03.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|