Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 23 (994) z dnia 10.08.2018
Czy za zgodą pracownika można dokonać zaliczkowej wypłaty wynagrodzeń?
Z uwagi na występujące opóźnienia zapłaty przez kontrahentów za kilka ostatnich faktur planujemy, że przez około dwa miesiące będziemy wypłacać pracownikom wynagrodzenia w formie zaliczek - przeciętnie 50% poborów wynikających z umów o pracę. Czy, jeżeli zainteresowani wyrażą na to zgodę, możemy tak postąpić?
Nie. Posiadanie zgody pracowników na wypłaty zaliczkowe nie zwalnia pracodawcy z obowiązku terminowej i prawidłowej wypłaty wynagrodzeń. |
Z definicji stosunku pracy zawartej w art. 22 Kodeksu pracy wynika, że pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w czasie i miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem.
Terminowa i prawidłowa wypłata wynagrodzenia stanowi jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy. O prawidłowości wypłacania wynagrodzenia możemy mówić wówczas, gdy przy wypłacie spełnione są następujące warunki:
- pracownik otrzymuje wynagrodzenie w formie pieniężnej w pełnej przysługującej mu wysokości, która powinna odpowiadać w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, jak również ilości i jakości świadczonej pracy,
- wynagrodzenie wypłacane jest w terminie i miejscu określonym zgodnie z art. 85 oraz art. 86 K.p.,
- wynagrodzenie wypłacane jest z zachowaniem zasad dotyczących dopuszczalnych potrąceń określonych w art. 87-91 K.p.
Z pytania wynika, że przyczyną planowanych wypłat zaliczkowych jest brak środków finansowych spowodowany niewpłynięciem zapłaty od kontrahentów za kilka ostatnich faktur. W kontekście tej sytuacji należy wyraźnie zaznaczyć, że pracodawca nie może przerzucać na pracowników ryzyka związanego z prowadzoną przez siebie działalnością, a z taką sytuacją mielibyśmy tu do czynienia.
Pracodawca powinien więc nadal wypłacać pracownikom wynagrodzenia w pełnej wysokości, a nie w formie zaliczkowej - i to nawet wówczas, jeśli pracownicy wyrażą na to zgodę.
Jeżeli, mimo wszystko, pytający podejmie wypłatę zaliczkową, musi liczyć się z konsekwencjami tego kroku. Zgodnie bowiem z art. 282 § 1 pkt 1 K.p., kto wbrew obowiązkowi nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę albo innego świadczenia przysługującego pracownikowi lub uprawnionemu członkowi rodziny pracownika, wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża lub dokonuje bezpodstawnych potrąceń, podlega karze grzywny w wysokości od 1.000 zł do 30.000 zł. Uzyskanie zgody od pracowników nie zwolni pracodawcy z tej odpowiedzialności, może jedynie wpłynąć na wysokość kary.
Fakt, że niewypłacenie pełnego wynagrodzenia będzie spowodowane przyczynami niezależnymi od pracodawcy, nie ma tu znaczenia, czego potwierdzeniem jest chociażby wyrok Sądu Najwyższego z 4 kwietnia 2000 r. (sygn. akt I PKN 516/99), w którym stwierdzono, że: "Przesłanką rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia ze względu na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika i uzyskania odszkodowania (art. 55 § 11 K.p.) jest wina umyślna lub rażące niedbalstwo pracodawcy. Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie całości wynagrodzenia, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej, choćby z przyczyn niezawinionych nie uzyskał środków finansowych na wynagrodzenia."
Zaznaczmy, że wyrok ten został wydany w podobnej sprawie, a mianowicie dotyczył pracodawcy, który wypłacał tylko zaliczki na poczet wynagrodzenia, tłumacząc to nieterminowością kontrahentów.
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|