Gazeta Podatkowa nr 94 (1656) z dnia 25.11.2019
Przestój z powodu przerwy w dopływie prądu
Z powodu awarii zakład energetyczny wyłączył w zakładzie na 6 godzin prąd. Pracodawca nie miał możliwości zapewnienia pracownikom innej pracy i zwolnił załogę do domu. Czy w takiej sytuacji pracownikom przysługuje wynagrodzenie przestojowe, chociaż pracodawca nie był winny przestoju?
Przez przestój należy rozumieć nieplanowaną i przejściową przerwę w wykonywaniu pracy, spowodowaną zaburzeniami w normalnym funkcjonowaniu zakładu pracy. Za awarię skutkującą przerwą w dopływie prądu winy nie ponoszą ani pracownicy, ani pracodawca. Jednak ze względu na fakt, że pracownicy byli gotowi do wykonywania pracy, ale nie mogli jej wykonywać z przyczyn od nich niezawinionych, mają prawo do wynagrodzenia przestojowego.
Kwestia prawa do wynagrodzenia przestojowego i jego wysokości została uregulowana w art. 81 K.p. Przewiduje on, że pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie przestojowe. Wysokość tego wynagrodzenia odpowiada wynagrodzeniu wynikającemu z osobistego zaszeregowania pracownika określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania, wynosi ono 60% wynagrodzenia (ten ostatni wariant dotyczy wynagrodzenia wypłacanego w formie prowizji lub akordu).
Wynagrodzenie przestojowe w każdym przypadku nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Należy podkreślić, że wynagrodzenie przestojowe przysługuje pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, wynagrodzenie nie przysługuje.
Ujednolicone przepisy prawe dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.
Przepis art. 81 § 3 K.p. pozwala pracodawcy na powierzenie pracownikowi na czas przestoju innej odpowiedniej pracy, za której wykonanie przysługuje wynagrodzenie przewidziane za tę pracę, nie niższe jednak od wynagrodzenia przestojowego. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, przysługuje wyłącznie wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę.
Pracownik zatrudniony przy pracach uzależnionych od warunków atmosferycznych zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas przestoju spowodowanego tymi warunkami tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|