Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (518) z dnia 10.10.2020
Termin wypłaty wynagrodzenia
Wypłacamy pracownikom wynagrodzenie za dany miesiąc 10. dnia następnego miesiąca. Czy to oznacza, że pracodawca ma do tego dnia wykonać przelew, czy też, że tego dnia pieniądze powinny zostać zaksięgowane na rachunku bankowym pracownika?
Zgodnie z dyspozycją art. 85 § 1 i 2 K.p., wypłaty wynagrodzenia dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie, nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. Przyjęta w cytowanych przepisach nomenklatura oznacza, że dziesiąty dzień miesiąca jest dniem wymagalności (ostatni dzień, w którym dłużnik może spełnić świadczenie w sposób zgodny z treścią zobowiązania, a w konsekwencji, że w tym dniu wynagrodzenie musi zostać postawione do dyspozycji pracownika).
Aby prawidłowo wypełnić swoje zobowiązanie, pracodawca powinien wysłać przelew z takim wyprzedzeniem, aby najpóźniej 10. dnia miesiąca środki pieniężne znalazły się na rachunku bankowym pracownika. Musi zatem uwzględnić dni wolne od pracy oraz fakt, iż terminy wykonywania transakcji wychodzących i przychodzących w różnych bankach nie są ze sobą zsynchronizowane (wychodzą i przychodzą o różnych porach dnia).
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|