kodeks pracy, prawo pracy, kodeks pracy 2018 tekst jednolity
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 7 (409) z dnia 1.04.2016

Informowanie pracowników o zmianach wprowadzonych do regulaminu pracy

Mamy nieaktualny regulamin pracy, w którym brakuje postanowień dotyczących dyskryminacji, mobbingu i niektórych obowiązków pracodawcy. Chcielibyśmy zaktualizować go poprzez dodanie do tego aktu wyciągu z Kodeksu pracy. Związki zawodowe uznały takie postępowanie za bezprawne. Czy w tej sytuacji możemy przyjąć, iż organizacja związkowa działa na szkodę pracodawcy? Jak zapoznać pracowników ze zmianami regulaminu pracy?

Zmiana treści regulaminu pracy wymaga zachowania właściwego trybu. Nie ma przeszkód, aby regulamin zawierał stosowne zapisy zaczerpnięte bezpośrednio z Kodeksu pracy. Jeżeli organizacja związkowa nie wyraża zgody, pracodawca może takie zmiany wprowadzić jednostronnie. Zmiany w regulaminie powinny być podane do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u pracodawcy. Jeżeli obecna formuła informowania pracowników jest mało skuteczna, można rozważyć inne rozwiązanie.

Ważne: Regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki stron u pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników (art. 104 K.p.).

Regulaminu pracy nie wprowadza się, gdy ww. postanowienia zostały zawarte w układzie zbiorowym pracy.

Omawiany regulamin ustalany jest przez pracodawcę. W przypadku, gdy w zakładzie pracy funkcjonują organizacje związkowe, obowiązkiem pracodawcy jest ustalenie regulaminu pracy w uzgodnieniu z tą organizacją. Jest to niezbędne również w razie dokonywania modyfikacji w regulaminie (gdy zachodzi potrzeba jego uzupełnienia).

Pracodawca może uzupełnić regulamin pracy poprzez przytoczenie w nim odpowiednich przepisów prawa pracy. Nie ma podstaw, aby takie postępowanie było kwestionowane przez organizację związkową. Trudno bowiem zastosować inne definicje dyskryminacji czy mobbingu niż te, które są definicjami legalnymi i wynikają z Kodeksu pracy. Jeżeli organizacja związkowa kwestionuje postępowanie pracodawcy w omawianym zakresie, można uznać, że pracodawca w żadnym razie nie jest tym związany. W takim przypadku należy przyjąć, że nie doszło do uzgodnienia treści regulaminu z organizacją związkową, co powoduje możliwość jednostronnego wprowadzenia modyfikacji przez pracodawcę.

Odnosząc się do zarzutu wobec związków zawodowych, że działają na szkodę pracodawcy, można zauważyć, iż postępowanie to wskazuje raczej na nieznajomość przepisów, a nie na rzeczywistą wolę działania na szkodę zakładu pracy - tym bardziej, że ostatecznie o treści regulaminu pracy decyduje pracodawca.

Stosownie do art. 1043 § 2 K.p., obowiązkiem pracodawcy jest zapoznanie pracownika z treścią regulaminu pracy przed rozpoczęciem przez niego pracy. Ponadto zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji..., pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy uzyskuje jego pisemne potwierdzenie zapoznania się z treścią regulaminu pracy. Powołany przepis rozporządzenia umieszczony jest w części dotyczącej dokumentowania podjęcia pracy przez pracownika. Potwierdzeniem tego jest posłużenie się zapisem "przed dopuszczeniem pracownika do pracy". Przepisy rozporządzenia zawarte w części poświęconej prowadzeniu akt osobowych i dokumentacji nie zawierają wymogu potwierdzania przez pracowników zmian do regulaminu pracy. Uwzględniając powyższe argumenty oraz przepisy w tym zakresie, nie można przyjąć, że pracodawca ma obowiązek uzyskiwać każdorazowo potwierdzenie od pracowników zapoznania się ze zmianami w regulaminie pracy.

Od pisemnego potwierdzenia zapoznania się ze zmianami w regulaminie należy odróżnić obowiązek ich podania do wiadomości pracowników. Może to nastąpić w dowolnej formie. Jeżeli zatem pracodawca dopełnił tej powinności i umożliwił w sposób obiektywny zapoznanie się pracowników z regulaminem - wówczas zmiany zaczną obowiązywać w terminie 2 tygodni od tego dnia.

Niezależnie od braku bezpośredniego obowiązku uzyskiwania każdorazowo pisemnego potwierdzenia faktu zapoznania się przez pracowników ze zmianami w regulaminie, należy pamiętać, że w przypadku powstania sporu odnośnie nowych zapisów to na pracodawcy będzie spoczywał ciężar wykazania, że umożliwił pracownikom zapoznanie się ze zmianami.

www.KodeksPracy.pl - Regulaminy zakładowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.

WSKAŹNIKI - Prawo pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.