kodeks pracy, prawo pracy, kodeks pracy 2018 tekst jednolity
lupa
Uwaga: Do 28 lutego br. pracodawca powiadamia ZUS o przychodach z pracy zarobkowej emerytów i rencistów w 2017 r.Uwaga: Do 28 lutego br. pracodawca przekazuje ubezpieczonym informacje zawarte w raportach złożonych do ZUS za 2017 r.28 lutego 2018 r. (środa) mija termin przekazania do US drogą elektroniczną oraz podatnikowi: PIT-11, PIT-8C, IFT-1R, PIT-R
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 94 (1344) z dnia 24.11.2016

Zmiana godzin pracy na wniosek pracownika

Pracownica jest zatrudniona w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1500. Tak jest określone w regulaminie pracy. Chciałaby jednak pracować od 1000 do 1800, a pracodawca wyraża na to zgodę. Czy na zmianę godzin pracy wystarczy wniosek pracownicy, czy trzeba zmienić regulamin?

Zmiana godzin pracy na wniosek pracownika
rys. Zmiana godzin pracy na wniosek pracownika

W myśl art. 150 K.p. systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu o czasie pracy, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy ani nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy (z pewnymi wyjątkami niedotyczącymi poruszanej problematyki).

Pracownik, który chciałby zmienić godziny pracy w ramach obowiązującego go systemu czasu pracy, może wystąpić z wnioskiem w tej sprawie. Jak bowiem wynika z art. 142 K.p., na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty. Formalnie do zmiany godzin pracy pracownika w takim przypadku wymagany jest tylko pisemny wniosek pracownika i zgoda pracodawcy. Nie wprowadza się postanowień dotyczących nowego rozkładu np. do umowy o pracę.

Możliwość stosowania w danym zakładzie indywidualnego rozkładu czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy, a jeżeli pracodawca nie jest objęty układem ani nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, w obwieszczeniu. Najczęściej przewiduje on odmienne godziny pracy od reszty załogi.

Przykład

Pracownica pracująca w firmie produkcyjnej jako sprzątaczka w godzinach od 700 do 1500 wystąpiła do pracodawcy z wnioskiem o przesunięcie jej dniówki na godziny od 1000 do 1800 w ramach organizacji podstawowej, w której jest zatrudniona (od poniedziałku do piątku). Przyczyną takiej zmiany jest konieczność rannej opieki nad dziećmi i odprowadzenie ich do szkoły oraz przedszkola. Dzieci odbiera z wymienionych placówek ojciec, który pracuje jako piekarz na nocne zmiany. W zakładzie obowiązuje regulamin pracy. Pracodawca wyraził zgodę na zmianę godzin pracy pracownicy, gdyż zakład jest otwarty w godzinach przez nią wskazanych we wniosku.

Pracodawca ma obowiązek wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy pracownicy do regulaminu pracy w sposób przewidziany w Kodeksie pracy i będzie on obowiązywał po 2 tygodniach od czasu wprowadzenia (art. 1043 K.p.).

www.KodeksPracy.pl - Regulaminy zakładowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

luty 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.

GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI - Prawo pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60