kodeks pracy, prawo pracy, kodeks pracy 2019 tekst jednolity
lupa
28 lutego 2019 r. (czwartek) mija termin przekazania do US drogą elektroniczną oraz podatnikowi IFT-1R za 2018 r.28 lutego 2019 r. (czwartek) mija termin przekazania podatnikowi: PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/PIT-11A za 2018 r.
Zamknij
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 23 (473) z dnia 1.12.2018

Podwyżka wynagrodzenia z mocą wsteczną także dla byłego pracownika

Pracodawca przyznał ogólnozakładowe podwyżki z wyrównaniem za 3 miesiące wstecz. W tym okresie doszło do rozwiązania umów o pracę z kilkoma pracownikami. Czy tym pracownikom także należy się podwyżka? Jeżeli tak, to w jaki sposób uzyskać od nich zgodę na zmianę warunków wynagrodzenia?

Warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą ustalają układy zbiorowe pracy. Tak stanowi art. 771 K.p. Przepis ten dopuszcza wyjątki. Pracodawca, który nie jest objęty zakładowym układem zbiorowym ani ponadzakładowym układem zbiorowym reguły wynagradzania określa, w zależności od ilości zatrudnionych, w regulaminie wynagradzania:

  • obligatoryjnie, jeżeli zatrudnia co najmniej 50 pracowników lub gdy zakładowa organizacja związkowa wystąpi z wnioskiem o jego ustalenie, a ilość zatrudnionych znajduje się w przedziale od 20 do 50,
     
  • fakultatywnie, gdy zatrudnianych jest mniej niż 50 osób.

Regulamin wynagradzania jest ustalany przez pracodawcę, ale jeżeli działa u niego organizacja związkowa, to ma obowiązek z nią go uzgodnić (art. 772 § 4 K.p.). Regulamin wynagradzania wydany przez pracodawcę bez wymaganego uzgodnienia z zakładową organizacją związkową nie ma mocy wiążącej i nie może wejść w życie. Taką interpretację powołanej normy przedstawił Sąd Najwyższy w wyroku z 19 stycznia 2012 r. (sygn. akt I PK 83/11).

Pracodawca może przyznać pracownikom podwyżkę z datą wsteczną. Kwestią drugorzędną jest data podjęcia przez zatrudniającego w tym zakresie stosownej decyzji czy data wydania aktu prawnego przyznającego pracownikom prawo do wyższego wynagrodzenia. Istotna jest treść tego aktu, w którym wskazuje się termin wejścia w życie stosownych zmian. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 27 lipca 1989 r. (sygn. akt III PZP 33/89, OSNC 1990/7-8/94). W konsekwencji, pomimo że oświadczenie o zmianach zostało złożone w dacie późniejszej, to stan prawny zmienił się z dniem, od którego pracodawca przyznał pracownikom podwyżkę. Jest to istotne z punktu widzenia osób, które w chwili stanowienia nowych zasad wynagradzania nie są już zatrudnione, ale były w stosunku pracy w okresie, co do którego zastosowano podwyżkę. Ci pracownicy również powinni otrzymać wyrównanie, bowiem ich pominięcie przy przyznawaniu świadczenia, będącego składnikiem wynagrodzenia za pracę w okresie, w którym byli zatrudnieni, narusza zasady wynagradzania za pracę wykonaną (art. 80 K.p.), wynagradzania według ilości i jakości pracy (art. 78 K.p.) i równego traktowania pracowników (art. 112 K.p.).

Przykład

W związku z dużą rotacją na stanowiskach i problemami ze znalezieniem nowych pracowników, pracodawca 16 listopada br. przyznał pracownikom podwyżkę, z wyrównaniem od 1 sierpnia br. Wypłata wyrównania nastąpi 5 grudnia br. wraz z wynagrodzeniem za listopad br. Pracownik, który rozstał się z pracodawcą ostatniego dnia września br., za porozumieniem stron, powinien otrzymać wyrównanie, pomimo że obecnie nie jest już pracownikiem.


W uzasadnieniu do wyroku z 21 października 2003 r. (sygn. akt I PK 512/02, OSNP 2004/22/380), Sąd Najwyższy zauważył, że stosunek pracy jest stosunkiem zobowiązaniowym, o którego treści decydują obydwie strony, i to nawet wtedy, gdy pracodawca jest w myśl przepisów prawa uprawniony do jednostronnego działania, zmierzającego do zmiany postanowień umowy o pracę. Zasada ta dotyczy także zmian, które wydają się być korzystne dla pracownika, na przykład w razie podwyższenia wynagrodzenia. Teoretycznie każdy zatrudniony powinien być z podwyżki usatysfakcjonowany, jednakże w praktyce może okazać się, że jej wprowadzenie pozbawi pracownika jakiś dodatkowych świadczeń, które są należne w razie nieprzekroczenia ustalonego progu dochodowego. Dlatego także w tym przypadku strony powinny podpisać porozumienie (aneks do umowy), względnie pracodawca powinien wręczyć pracownikowi wypowiedzenie zmieniające (choć to rozwiązanie wydaje się być mało adekwatne do opisywanej sytuacji).

W przypadku osób, które nie są już zatrudnione, ale zgodnie z przytoczonym wcześniej orzecznictwem powinny być objęte podwyżką wynagrodzenia, może pojawić się problem z uzyskaniem zgody, tym bardziej, że podpisanie aneksu do nieistniejącego już stosunku pracy nie jest właściwym rozwiązaniem. W tym względzie pomocne będzie orzeczenie Sądu Najwyższego z 21 października 2003 r. (sygn. akt I PK 512/02, OSNP 2004/22/380), zgodnie z którym zgoda pracownika może zostać wyrażona przez każde zachowanie. Może się to odbyć poprzez złożenie pracodawcy wyraźnego oświadczenia o przyjęciu jego propozycji, ale także w sposób dorozumiany (przez zachowanie się pracownika świadczące o tym, że aprobuje decyzję lub propozycję pracodawcy). Takim byłym pracownikom należy więc wypłacić świadczenie wyrównujące. Jeżeli go nie zwrócą, będzie to oznaczało ich dorozumianą zgodę na jej przyjęcie.

www.KodeksPracy.pl - Regulaminy zakładowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

luty 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.

GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI - Prawo pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.