kodeks pracy, prawo pracy, kodeks pracy 2018 tekst jednolity
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 22 (849) z dnia 1.08.2014

Zmiany w regulaminie wynagradzania a ustalanie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych

Od maja br. zmieniliśmy zasady wypłaty premii miesięcznej, która była zmniejszana proporcjonalnie za okresy pobierania świadczeń chorobowych. Obecnie premia ulega zmniejszeniu o 2% za każdy dzień absencji, za którą pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe oraz świadczenia z ubezpieczenia społecznego. Wprowadziliśmy też - od 1 czerwca br. - zmianę w regulaminie przyznawania premii kwartalnej wypłacanej za czas efektywnie przepracowany, wprowadzając zapis, że pracownik zachowuje prawo do premii w okresach absencji chorobowej. Czy zmiany te powodują przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych?

W przypadku premii miesięcznej wprowadzone zmiany nie powodują konieczności przeliczenia podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Premia ta, zarówno przed zmianą regulaminu, jak i po tej zmianie, jest składnikiem wynagrodzenia niewypłacanym za okresy absencji chorobowej, zatem podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych.

Powyższe wynika z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159), dalej: ustawy zasiłkowej.

Zmiana sposobu zmniejszania premii za okresy nieobecności w pracy wpływa jedynie na zasady wliczania jej do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Proporcjonalne zmniejszenie premii do okresów pobierania świadczeń chorobowych powodowało uwzględnianie premii w podstawie ich wymiaru po uprzednim jej uzupełnieniu. Natomiast zmniejszanie procentowe (nieproporcjonalne) skutkuje wliczaniem premii do podstawy wymiaru w kwocie faktycznie wypłaconej.

Przykład

Od 1 maja 2014 r. w wyniku zmiany regulaminu premiowania, premia miesięczna ulega procentowemu zmniejszeniu za dni absencji chorobowej. Przed tą datą premia ulegała proporcjonalnemu zmniejszeniu za okresy pobierania świadczeń chorobowych.

Pracownik chorował od 7 do 12 lipca 2014 r. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wraz z premią, wypłacone za okres od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. W okresie tym pracownik chorował przez 4 dni stycznia 2014 r. W podstawie wymiaru należy uwzględnić wynagrodzenie oraz premię za styczeń 2014 r. po uzupełnieniu.

Jeżeli chodzi o premię kwartalną, to od dnia zmiany regulaminu premiowania nie może ona być uwzględniana w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych. Jeśli zmiana regulaminu nastąpiła w trakcie choroby pracownika, to należy dokonać przeliczenia ustalonej już podstawy wymiaru poprzez wyłączenie z niej kwot premii kwartalnej.

Takie rozstrzygnięcie wynika z faktu, że od dnia zmiany regulaminu premia kwartalna jest wypłacana za okresy pobierania świadczeń chorobowych.

Przykład

Pracownik otrzymuje premie kwartalne, które do 31 maja 2014 r. były wypłacane za czas efektywnie przepracowany (pracownik nie otrzymywał premii za okresy absencji chorobowej). Od 1 czerwca 2014 r., w wyniku zmiany regulaminu premiowania, premia kwartalna jest wypłacana za okresy pobierania świadczeń chorobowych. Tym samym pracownik, który w danym kwartale był nieobecny w pracy z powodu choroby, otrzymuje premię w pełnej wysokości.

Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby od 20 maja do 10 czerwca 2014 r. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego:

  • od 20 do 31 maja 2014 r. stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od maja 2013 r. do kwietnia 2014 r. oraz 1/12 część premii wypłaconych za II, III i IV kwartał 2013 r. i I kwartał 2014 r.,
     
  • od 1 do 10 czerwca 2014 r. stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie za ww. okres, z tym że bez premii kwartalnych, które od 1 czerwca 2014 r. są wypłacane obok świadczeń chorobowych.

www.KodeksPracy.pl - Regulaminy zakładowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

czerwiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.

WSKAŹNIKI - Prawo pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.