kodeks pracy, prawo pracy, kodeks pracy 2017 tekst jednolity
lupa
2 października 2017 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US zeznań PIT-CFC oraz CIT-CFC za 2016 r.
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 84 (1125) z dnia 20.10.2014

Świadczenia z ZFŚS niezależne od wymiaru etatu

Posiadamy ZFŚS, z którego przyznawane są dopłaty do wypoczynku. Ostatnio w naszym zakładzie wiele pełnych etatów zamieniono na częściowe. Czy możemy w związku z tym wprowadzić do regulaminu ZFŚS zapis, że wysokość dopłaty do wczasów jest proporcjonalna do etatu pracownika? Czy można dla celów Funduszu zażądać od pracownika zaświadczenia o zarobkach członków rodziny?

Świadczenia z ZFŚS niezależne od wymiaru etatu
rys. Świadczenia z ZFŚS niezależne od wymiaru etatu

Odpowiedź na pierwsze pytanie jest przecząca. Należy podkreślić, że jedynym kryterium przyznawania świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinno być kryterium dochodowe. Jest ono przewidziane w art. 8 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Zapisy regulaminu ZFŚS nie mogą wprowadzać regulacji na niekorzyść uprawnionych w porównaniu do przepisów ustawowych. Dlatego ewentualny zapis o uzależnieniu wysokości dopłaty do wczasów od wymiaru etatu pracownika będzie niezgodny z prawem.

Odnosząc się do drugiego pytania, trzeba zauważyć, że pracodawca jest zobowiązany uwzględniać kryterium socjalne przy podejmowaniu decyzji o przyznawaniu świadczeń z Funduszu. W praktyce realizacja tego kryterium może następować m.in. poprzez żądanie oświadczenia czy zaświadczenia o dochodach (patrz ramka). Jednak pracodawca powinien być ostrożny przy dokumentowaniu dochodów osób uprawnionych, które nie są zatrudnione w jego zakładzie. Z uwagi na to, że nie są jego pracownikami, nie ma on prawa do dysponowania danymi osobowymi tych osób bez ich zgody. W zaświadczeniach o zarobkach mogą być zawarte dane (adres, data urodzenia, inne informacje), których pracodawca, bez zgody osoby, której te dane dotyczą, nie może przetrzymywać w dokumentacji zakładowej. Dlatego bezpieczniej jest poprzestać na oświadczeniu o wysokości dochodów osób uprawnionych, szczególnie jeżeli są to osoby spoza zakładu pracy.

"Pracodawca nie narusza dóbr osobistych pracownika (…), zobowiązując go zgodnie z postanowieniami regulaminu przyznawania zapomóg z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do złożenia zaświadczenia o zarobkach uzyskiwanych u drugiego pracodawcy".

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 maja 2002 r., sygn. akt I PKN 267/01

www.KodeksPracy.pl - Regulaminy zakładowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.

GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI - Prawo pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60