Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (428) z dnia 10.01.2017
Prowizja w wynagrodzeniu urlopowym
Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze oraz prowizję (określony procent wartości sprzedaży) w przypadku osiągnięcia przez sklep określonego poziomu obrotu. Choć prowizja, co do zasady, powinna być wypłacana co miesiąc, zdarza się, że z powodu zbyt małych obrotów nie jest przyznawana. Czy w miesiącu, w którym pracownik nie uzyskał prowizji, ale skorzystał z urlopu wypoczynkowego, w wynagrodzeniu urlopowym należy uwzględnić średnią z prowizji wypłaconych w poprzednich trzech miesiącach?
Tak. Przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego należy uwzględnić prowizję, ponieważ nie ma przepisów, które pozwoliłyby wyłączyć ten składnik wynagrodzenia z podstawy urlopowej.
Stosownie do art. 172 K.p., za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zasady obliczania wynagrodzenia za czas urlopu ustalone są w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego... (Dz. U. nr 2, poz. 14 z późn. zm.), dalej rozporządzeniu urlopowym.
Rozporządzenie urlopowe dostępne jest w serwisie www.przepisy.gofin.pl |
Zgodnie z tym rozporządzeniem, wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem:
- jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
- wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
- gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,
- wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
- dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,
- wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- kwoty wyrównania do wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,
- nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
- odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,
- wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy.
Prowizja, o której mowa w pytaniu, nie należy do żadnej z wymienionych kategorii, w związku z czym powinna być uwzględniona w wynagrodzeniu urlopowym pracownika. Stanowi ona zmienny składnik wynagrodzenia za okresy nie dłuższe niż miesiąc, gdyż przysługuje w zróżnicowanej wysokości i jest wypłacana z częstotliwością miesięczną. W myśl § 8 rozporządzenia urlopowego, takie składniki uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. W przypadkach znacznego wahania ich wysokości mogą być przyjęte z okresu nieprzekraczającego 12 miesięcy kalendarzowych.
W sytuacji wskazanej w pytaniu, gdy w miesiącu korzystania z urlopu prowizja nie jest wypłacana, pracownik urlopowany będzie w korzystniejszej sytuacji niż pracownicy świadczący w tym okresie pracę. Jego wynagrodzenie będzie bowiem wyższe niż byłoby, gdyby przez cały miesiąc pracował. Jednak taka jednostkowa sytuacja nie zmienia, naszym zdaniem faktu, że nie ma podstaw prawnych, aby w podstawie urlopowej prowizji nie uwzględnić.
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|