kodeks pracy, prawo pracy, kodeks pracy 2021 tekst jednolity
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (522) z dnia 10.12.2020

Dodatek funkcyjny za okres urlopu macierzyńskiego

Pracownica zatrudniona na stanowisku kierowniczym otrzymuje m.in. dodatek funkcyjny. Obecnie przebywa ona na urlopie macierzyńskim. Czy w tym okresie zachowuje prawo do tego dodatku, a jeśli tak, to czy może podpisywać dokumenty służbowe?

Pracownica ma prawo do dodatku funkcyjnego tylko wtedy, gdy przewidują to przepisy regulujące zasady jego wypłaty. Podpisywanie dokumentów służbowych w tym okresie, wchodzące w zakres jej obowiązków wynikających z umowy o pracę, należy uznać za nieuprawnione.

Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem (art. 22 § 1 K.p.).

Ważne: Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 K.p.).

Okres urlopu macierzyńskiego jest czasem niewykonywania pracy, za który nie przewidziano prawa do wynagrodzenia, lecz do zasiłku macierzyńskiego (art. 29 ust. 1 pkt 1 i art. 29a ust. 1 ustawy zasiłkowej). Przypominamy przy tym, że prawo do tego urlopu powstaje w dniu urodzenia dziecka (dzieci), chyba że pracownica rozpoczęła go wcześniej, w okolicznościach wskazanych w art. 180 § 2 K.p. Wówczas po porodzie przysługuje jej urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania wymiaru, np. 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. Przepisy wskazują ponadto ścisłe ramy czasowe, po upływie których pracownica może zrezygnować z urlopu macierzyńskiego. Przed upływem tego czasu nie jest to możliwe, a więc nie jest też możliwe wykonywanie efektywnej pracy, do której kwalifikuje się wszelkie czynności służbowe, w tym składanie oświadczeń woli i wiedzy.

Wracając do wynagrodzenia za okres niewykonywania pracy, to w określonych sytuacjach przepisy przewidują zachowanie prawa do niektórych jego składników za okresy nieobecności w pracy. Takie rozwiązanie przewidziano przykładowo wobec dodatku stażowego pracowników samorządowych, który przysługuje im nie tylko za dni, za które otrzymują wynagrodzenie, ale również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które otrzymują zasiłek z ubezpieczenia społecznego. Tak wynika z § 7 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. poz. 936 z późn. zm.). Norma ta nie obejmuje jednak nieobecności przypadającej na czas urlopu macierzyńskiego. Rozwiązania tego typu nie przewidziano ponadto wobec dodatku funkcyjnego.

Niezależnie od powyższego, nie ma przeszkód, aby przepisy obowiązujące u pytającego, o ile nie jest objęty stanowiącymi inaczej przepisami w randze ustawowej, przewidywały zachowanie prawa do dodatku funkcyjnego w okresie urlopu macierzyńskiego. Jeśli tak wynika z ich brzmienia, dodatek należy wypłacić. Okoliczność ta nie będzie jednak nakładała na pracownicę obowiązku wykonywania pracy, gdyż urlop zwalnia ją z czynności służbowych, w tym np. o charakterze formalno-prawnym. W innym przypadku omawiany składnik wynagrodzenia za okres tego urlopu nie przysługuje.

Przykład

Pracownica zatrudniona w sektorze pozabudżetowym otrzymuje wynagrodzenie w stawce miesięcznej oraz dodatek funkcyjny. W dniu 5 listopada 2020 r. urodziła ona dziecko i rozpoczęła korzystanie z urlopu macierzyńskiego. Zgodnie z zapisami regulaminu wynagradzania dodatek funkcyjny przysługuje za dni przepracowane oraz za dni nieobecności w pracy, za które pracownikowi przysługuje wynagrodzenie i zasiłek chorobowy oraz zasiłek opiekuńczy. Ponieważ w okolicznościach powodujących zachowanie prawa do dodatku podczas nieobecności w pracy nie wymieniono okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego, od 5 listopada 2020 r. dodatek pracownicy nie przysługuje. Należy go jednak uwzględnić w podstawie wymiaru tego zasiłku (art. 36 ust. 1art. 41 ust. 1art. 47 ustawy zasiłkowej).

www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.

WSKAŹNIKI - Prawo pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.