kodeks pracy, prawo pracy, kodeks pracy 2021 tekst jednolity
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (522) z dnia 10.12.2020

Ważność szkolenia okresowego w innej spółce założonej przez tą samą osobę fizyczną

Pracownik spółki z o.o. został zatrudniony w innej spółce z o.o. Obydwie spółki są ze sobą powiązane i mają wspólny dział kadr. Pracę będzie on świadczył na tym samym stanowisku co wcześniej wykonywał w poprzedniej spółce. W związku z tym chcielibyśmy na podstawie przepisów kodeksowych nie przeprowadzać jego szkolenia (poprzednie ważne jest do 2023 r.). Czy możemy tak postąpić i w której części akt przechowywać zaświadczenie o ukończeniu szkolenia?

Dyskusyjne jest czy w sytuacji przedstawionej przez Czytelnika pracodawca ma prawo honorować wcześniejsze zaświadczenie. Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia zawsze przechowuje się w części B akt osobowych.

Zgodnie z art. 2373 § 2 K.p., pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Pierwsze z ww. szkoleń nie jest wymagane, gdy pracownik podejmie pracę na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. Warunkiem zastosowania tego zwolnienia jest więc bezpośredniość zatrudnienia oraz fakt, iż nastąpi u tego samego pracodawcy. Z taką sytuacją nie będziemy mieli do czynienia w przypadku Czytelnika, gdyż nie zostanie spełniony warunek kontynuacji zatrudnienia u tego samego pracodawcy.

Zasadniczo spółki prawa handlowego posiadają własną osobowość prawną albo należą do tak zwanych ułomnych osób prawnych, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, w konsekwencji czego przepisy o osobach prawnych stosuje się do nich odpowiednio (art. 331 K.c.). Skoro tak, to każda spółka, zarówna ta, która ma osobowość, jak i ta, która jest tzw. ułomną osobą prawną, zaciąga zobowiązania (w tym zatrudnia pracowników) we własnym imieniu. Nie jest możliwe "przejście" pracownika ze spółki do spółki bez zmiany w umowie podmiotu zatrudniającego, nawet jeżeli czynności z zakresu prawa pracy w jego imieniu na podstawie art. 31 K.p. fizycznie wykonuje ta sama osoba (np. ten sam pracownik służb kadrowo-płacowych), chyba że następuje to w trybie art. 231 K.p.

Zwracamy uwagę! Zgodnie z aktualnym orzecznictwem, przejście samych pracowników, bez przejścia wykorzystywanego przez nich substratu majątkowego, nazywanego przez ustawodawcę "zakładem pracy lub jego częścią", nie wypełnia hipotezy normy art. 231 § 1 K.p. (por. wyrok SA w Katowicach z 5 kwietnia 2018 r., sygn. akt III AUa 2400/17).

Przykład

Pracownik był zatrudniony w Łutex Sp. z o.o. na stanowisku referenta ds. produkcyjnych. W 2019 r. jedyny jej wspólnik założył kolejną - spółkę komandytową, której komplementariuszem została Łutex Sp. z o.o. Nowo powstały podmiot ma inny zakres działalności i nie jest kontynuacją działalności spółki z o.o. (wydzierżawiono nowe hale, zakupiono nowe maszyny, itp.). Dla jego sprawnego działania niezbędna była doświadczona kadra, dlatego zaproponowano niektórym pracownikom nowe angaże w spółce komandytowej. Pracownikom tym należy zorganizować wstępne szkolenia bhp.

Przykład

Nowo powstały podmiot, o którym mowa w poprzednim przykładzie przejął od Łutex Sp. z o.o. część produkcji (stał się podwykonawcą). W tym celu spółka komandytowa nabyła od spółki z o.o. niezbędną do tego infrastrukturę (pomieszczenia, maszyny), a wraz z nią, przejęła pracowników. W tej sytuacji będzie miał zastosowanie art. 231 K.p. i spółka komandytowa stanie się z mocy prawa stroną dotychczasowych stosunków pracy, co oznacza, że wstępne szkolenia nie będą konieczne do czasu zmiany stanowiska pracy albo zaistnienia na tych stanowiskach modernizacji skutkujących koniecznością przeprowadzenia szkolenia.


Dokumenty potwierdzające ukończenie wymaganego szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy należy wpinać do części B akt osobowych - § 3 pkt 2 lit. h rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. poz. 2369). Analiza całego cytowanego aktu prawnego utwierdza w przekonaniu, iż jest to jedyne miejsce, w które można wpiąć kartę szkolenia (w przypadku szkoleń wstępnych) lub zaświadczenie o jego ukończeniu (w przypadku szkoleń okresowych).

www.KodeksPracy.pl - Bezpieczeństwo i higiena pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumBHP.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.

WSKAŹNIKI - Prawo pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.