Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (598) z dnia 10.02.2024
Wprowadzenie całkowitego zakazu palenia wyrobów tytoniowych na terenie zakładu pracy
Pracodawca zamierza zlikwidować palarnie, wprowadzając całkowity zakaz palenia na terenie zakładu. Czy takie działanie będzie dopuszczalne? Decyzja pracodawcy wynika z nadużywania przez pracowników przerw na palenie papierosów.
Pracodawca może wprowadzić całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych na terenie zakładu pracy.
Stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 700), dalej ustawy, palenie wyrobów tytoniowych, w tym palenie nowatorskich wyrobów tytoniowych, i palenie papierosów elektronicznych, zabronione jest w pomieszczeniach zakładów pracy. Właściciel lub zarządzający danym obiektem, może jednak wyznaczyć palarnię, tj. wyodrębnione konstrukcyjnie od innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych pomieszczenie, odpowiednio oznaczone, służące wyłącznie do palenia wyrobów tytoniowych, w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych, lub papierosów elektronicznych, zaopatrzone w wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny w taki sposób, aby dym tytoniowy, para z papierosów elektronicznych lub substancje uwalniane za pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego nie przenikały do innych pomieszczeń (art. 5a ust. 3 pkt 5 w zw. z art. 2 pkt 15 ustawy). Nie dotyczy to jednak m.in. przedsiębiorstw podmiotów leczniczych, pomieszczeń innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne, a także jednostek organizacyjnych systemu oświaty (szkół, przedszkoli itp.), bowiem na terenie takich placówek palenie jest bezwzględnie zakazane.
Pracodawca może również odstąpić od tworzenia palarni (lub zlikwidować te istniejące), wprowadzając całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych na terenie zakładu pracy. Taki zakaz powinien zostać wprowadzony mocą stosownych zapisów w regulaminie pracy lub innym wewnętrznym akcie prawnym, jeśli pracodawca nie ma obowiązku wprowadzania regulaminu pracy.
Za naruszenie zakazu palenia, zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy, grozi kara grzywny w wysokości do 500 zł. Uprawnienie do nałożenia takiej kary przysługuje organom powołanym do ochrony porządku publicznego (policji, straży miejskiej itp.) oraz inspektorom Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Z kolei pracodawca, którego pracownicy nie przestrzegają omawianego zakazu, może zastosować wobec nich karę porządkową określoną w przepisach art. 108 K.p. (karę upomnienia, nagany lub pieniężną). Ponadto, w przypadku nagminnego naruszania zakazu palenia, pracodawca może również zakończyć z pracownikiem współpracę nie tylko za wypowiedzeniem, ale również w trybie art. 52 § 1 pkt 1 K.p. (rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych).
Zwracamy uwagę! Obowiązkiem pracodawcy jest także informowanie o zakazie palenia wyrobów tytoniowych w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, i palenia papierosów elektronicznych. Pracodawca jako właściciel lub zarządzający obiektem (ewentualnie środkiem transportu), w którym obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych, jest obowiązany umieścić w widocznych miejscach odpowiednie oznaczenia słowne i graficzne informujące o zakazie palenia na danym terenie lub w danym środku transportu (art. 5 ust. 1a ustawy).
www.KodeksPracy.pl - Bezpieczeństwo i higiena pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|