kodeks pracy, prawo pracy, kodeks pracy 2022 tekst jednolity
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (544) z dnia 10.11.2021

Przeprowadzenie pomiarów instalacji elektrycznej przez pracodawcę będącego najemcą pomieszczeń pracy

Podczas ostatniej kontroli inspektor pracy zażądał aby pracodawcy przedstawili aktualne pomiary instalacji elektrycznej. Czy pracodawca ma obowiązek wykonywać takie pomiary, jeżeli wynajmuje pomieszczenia biurowe od właściciela budynku?

Obowiązek wykonania takich pomiarów spoczywa na właścicielu lub zarządcy budynku.

Przepis art. 214 K.p. stanowi, że na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia, pomieszczeń pracy, które będą odpowiednie do rodzaju wykonywanych prac i liczby zatrudnionych pracowników. Z dalszej treści przywołanego przepisu wynika, że ma on obowiązek utrzymania obiektów budowlanych i znajdujących się w nich pomieszczeń pracy, jak również terenów i urządzeń z nimi związanych w stanie zapewniającym bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Przy czym nie wszystkie wspomniane obowiązki zatrudniający może wypełnić osobiście.

To, jakie warunki powinny spełniać pomieszczenia zostało uregulowane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.), dalej rozporządzeniu. W pomieszczeniach pracy w szczególności należy zapewnić odpowiednie oświetlenie (naturalne i sztuczne), właściwą temperaturę i wystarczającą wymianę powietrza. Powinny być zabezpieczone przed wilgocią i niekorzystnymi warunkami cieplnymi oraz nasłonecznieniem, drganiami, a także innymi czynnikami szkodliwymi dla zdrowia i uciążliwościami.

W pomieszczeniach, w których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia (hałas, wysoka temperatura, promieniowanie, drgania, pyły, gazy, pary itp.) powinny być zastosowane rozwiązania techniczne uniemożliwiające przedostawanie się tych czynników do innych pomieszczeń.

Z przepisów rozporządzenia wynika, iż za spełnienie powyższych wymagań w pełni odpowiada pracodawca.

Z kolei wykonanie pomiarów elektrycznych należy do obowiązków właściciela lub zarządcy budynku. Stanowi o tym art. 62 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 z późn. zm.). Zasadniczo więc pracodawca, który nie jest jednym z ww. nie jest odpowiedzialny za ich wykonanie, a w niektórych przypadkach (np. gdy w danym budynku wynajmowane są tylko niektóre pomieszczenia) nie miałby nawet takiej możliwości. Ze względu jednak na treść wspomnianego wyżej art. 214 K.p. zaleca się, aby umowa najmu lub dzierżawy zawierała w tym zakresie uzgodnienia. Przykładowa klauzula umowna w stosunku najmu mogłaby brzmieć następująco: "Strony ustalają, iż obowiązkowe kontrole budynku wynikające z art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 z późn. zm.) będzie wykonywał Wynajmujący.".

Niezależnie od uzgodnień stron, tj. która weźmie na siebie zobowiązanie, pracodawca-najemca powinien dysponować wynikami przeglądów obiektu budowlanego, w tym również kontroli instalacji elektrycznej, właśnie ze względu na spoczywającą na nim odpowiedzialność w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Z kolei wynajmujący nie może uchylać się od ich udostępnienia. Prawo wglądu do takich dokumentów posiada także inspektor pracy, zatem także on, już bezpośrednio od właściciela lub zarządcy budynku może wnosić o dostęp do dokumentacji (art. 65 Prawa budowlanego).

Oprócz kontroli instalacji elektrycznej, którą należy przeprowadzać w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień, właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek przeprowadzać kontrolę budynku także w zakresie:

  • jego elementów i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
  • instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
  • instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych),
  • instalacji piorunochronowej (art. 62 ust. 1 Prawa budowlanego).
Ważne: Instalacja elektryczna zasadniczo podlega kontroli raz na 5 lat, ale w określonych okolicznościach, np. gdy narażona jest na działanie czynników atmosferycznych, konieczne może się okazać jej sprawdzanie co roku.

Zwracamy uwagę! Właściciel lub zarządca budynku jest obowiązany prowadzić dla każdego budynku "książkę obiektu budowlanego", w której oprócz adnotacji o wykonanych remontach i przebudowach powinien odnotowywać terminy oraz wyniki przeprowadzonych badań i kontroli stanu technicznego tego budynku.

www.KodeksPracy.pl - Bezpieczeństwo i higiena pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumBHP.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.

WSKAŹNIKI - Prawo pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.