kodeks pracy, prawo pracy, kodeks pracy 2024 tekst jednolity
lupa
NOWA WERSJA bezpłatnej aplikacji dla księgowych ASYSTENT GOFIN Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r.
A A A

Gazeta Podatkowa nr 62 (2041) z dnia 3.08.2023

Zawarcie kolejnej umowy o pracę a wstępne szkolenia bhp

W dniu 31 lipca 2023 r. rozwiązała się umowa o pracę jednego z naszych pracowników. Jednak już 2 sierpnia br. pracownik ten został ponownie przyjęty do pracy w naszej firmie, na to samo stanowisko w dziale produkcji. Czy w takiej sytuacji musimy zapewnić temu pracownikowi wstępne szkolenie bhp (w okresie epidemii nie przeprowadzaliśmy szkoleń bhp)?

W sytuacji przedstawionej w pytaniu bezpieczniejszym rozwiązaniem dla pracodawcy będzie zapewnienie pracownikowi wstępnego szkolenia bhp. W okresie epidemii oraz stanu zagrożenia epidemicznego wprowadzonych w związku z COVID-19 (ten ostatni stan odwołano z dniem 1 lipca 2023 r.) nie zmieniono podstawowych zasad odbywania szkoleń wstępnych. Zawieszenie obowiązku przeprowadzania szkoleń bhp w okresie ww. stanów epidemicznych dotyczyło tylko szkoleń okresowych. Szkolenia wstępne natomiast były i są przeprowadzane na ogólnych zasadach, z zastrzeżeniem wyjątku (stosowanego w okresie obowiązywania stanu epidemii/stanu zagrożenia epidemicznego) dotyczącego możliwości odbycia tego szkolenia w wersji on-line na niektórych stanowiskach.

Zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z Kodeksu pracy szkolenie bhp przed dopuszczeniem pracownika do pracy (wstępne) nie jest wymagane, gdy podejmuje on pracę na tym samym stanowisku, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę (art. 2373 § 2 K.p.).

Brzmienie przytoczonego przepisu może wskazywać na to, że zwolnienie z obowiązku przeprowadzenia wstępnego szkolenia bhp dotyczy tylko takiej sytuacji, w której występuje ciągłość czasowa między zakończoną a kolejną umową o pracę. Przy literalnej interpretacji tego przepisu konieczne jest więc bezpośrednie następstwo umów, a każda przerwa między umowami o pracę - nawet w wymiarze jednego dnia - skutkuje koniecznością ponownego odbycia szkolenia bhp. Przy nawet minimalnej przerwie między umowami nie będzie miał znaczenia fakt, że pracownik został zatrudniony na tym samym stanowisku co poprzednio.

Uwzględniając bardziej funkcjonalną wykładnię przepisu, biorącą pod uwagę m.in. cel danej regulacji prawnej, można założyć, że w omawianej sprawie, ze względu na bardzo krótką przerwę między umowami i niezmienione warunki pracy, nie ma obowiązku ponownego przeprowadzenia szkolenia bhp. Jednak w aspekcie ewentualnej kontroli ze strony Państwowej Inspekcji Pracy bardziej bezpiecznym dla pracodawcy rozwiązaniem jest zapewnienie pracownikowi takiego szkolenia.

www.KodeksPracy.pl - Bezpieczeństwo i higiena pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumBHP.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

luty 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.

GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI - Prawo pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.