
Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (454) z dnia 10.02.2018
Zasady wypłat wynagrodzenia za pracę
Wynagrodzenie wypłaca się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Termin, miejsce, czas i częstotliwość pracodawca powinien wskazać w regulacjach wewnątrzzakładowych, czyli w układzie zbiorowym pracy albo w regulaminie pracy, a jeśli nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy, w informacji o warunkach zatrudnienia (art. 104 § 11 i 2, art. 1041 § 1 pkt 5, art. 29 § 3 K.p.).
W przypadku, gdy wynagrodzenie jest płatne raz w miesiącu, wypłaty dokonuje się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości. Przy czym nie może ona nastąpić później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Dzień wypłaty należy określić jednoznacznie. Jeżeli w takim dniu wypadnie dzień wolny od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym (art. 85 § 2 i 3 K.p.).
Przykład |
Pracodawca umieścił w regulaminie pracy postanowienie o następującej treści: "Wynagrodzenia za pracę wypłaca się w cyklach miesięcznych w ciągu pierwszych dziesięciu dni następnego miesiąca kalendarzowego.".
Postanowienie regulaminu pracy jest nieprawidłowe. Dzień wypłaty należy określić dokładnie. Mogłoby ono brzmieć: "Wynagrodzenia za pracę wypłaca się 10. dnia następnego miesiąca.". Jeśli w tym dniu wypadnie dzień wolny, wypłaty należy dokonać w przeddzień (w bieżącym roku czterokrotnie: w piątki - 9 lutego, 9 marca, 8 czerwca i 9 listopada). Wcześniejsze wypłaty (przed terminem) nie są uznawane za błąd, nie powinny jednak różnicować sytuacji pracowników lub ich dezorientować, co może nastąpić zwłaszcza wówczas, gdy dokonuje się ich w formie gotówkowej.
Wypłaty wynagrodzenia należy dokonywać w formie pieniężnej; częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy. Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia powinien być spełniony do rąk pracownika, choć w praktyce forma ta występuje już tylko incydentalnie. Pracodawcy na mocy art. 86 § 3 K.p. mogą wypełnić go w inny sposób, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.
Przykład |
Pracodawca przekazuje wynagrodzenie na rachunki bankowe pracowników. Ponieważ nie jest objęty układem zbiorowym pracy, zawarł postanowienie w tej sprawie w regulaminie pracy. Postanowienie regulaminu nie obowiązuje (por. wyrok SN z 24 września 2003 r., sygn. akt I PK 324/02, OSNP 2004/18/313). Wiążąco może je zawierać tylko układ zbiorowy pracy. Pracownicy mają prawo domagać się wypłaty wynagrodzenia w gotówce. Mogą jednak także upoważnić pracodawcę pisemnie do przekazywania wynagrodzenia na rachunek bankowy, czym usankcjonują dotychczasową (niezgodną z przepisami) praktykę.
Wymaganie pisemnej zgody pracownika na bezgotówkową formę wypłaty wynagrodzenia za pracę ma ściśle bezwzględnie obowiązujący charakter. Ponadto użyte w przepisie: "(...) określenie »może« stwarza dla pracodawcy jedynie możliwość odstąpienia od sposobu wypłaty wynagrodzenia do rąk pracownika w podanych wyżej przypadkach i zastosowania innego sposobu wypłaty. Nie oznacza to jednak, że pracodawca, posiadając pisemną zgodę pracownika na inny sposób wypłaty wynagrodzenia, nadal będzie miał możliwość korzystania ze sposobu wypłaty do rąk pracownika.
![]() |
Orzeczenia sądów dostępne są w serwisie www.orzecznictwo.gofin.pl |
(...) Pracownik, wyrażając zgodę na wypłatę wynagrodzenia przez przelew wynagrodzenia na konto bankowe, nie może pozostawać w niepewności co do sposobu spełnienia tego rodzaju świadczenia przez pracodawcę. (...)." (por. wyrok NSA w Warszawie z 10 lutego 2017 r., sygn. akt I OSK 3420/15). W uzasadnieniu Sąd ten dowodził, iż wystąpienie o zgodę i jej uzyskanie pozbawia pracodawcę wyboru (formy gotówkowej lub bankowej zamiennie). Pracodawca ma obowiązek dokonywać wypłaty w zadeklarowany sposób. Pracownik nie może bowiem pozostawać w niepewności co do formy wypłaty wynagrodzenia.
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
17.03.2025 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|