Gazeta Podatkowa nr 44 (1501) z dnia 1.06.2018
Upływ terminu przedawnienia roszczenia o wynagrodzenie za pracę
Pracownik rozwiązał natychmiastowo umowę o pracę ze względu na niewypłacanie lub tylko częściowe wypłacanie przez pracodawcę wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie, zgodnie z informacją o warunkach zatrudnienia, powinno być wypłacane w ostatnim dniu roboczym danego miesiąca. Czy upływ terminu przedawnienia roszczenia o wypłatę wynagrodzenia należy liczyć odrębnie dla każdego miesiąca?
TAK. W przypadku wypłaty wynagrodzenia za pracę 3-letni okres przedawnienia należy liczyć od dnia, w którym miała nastąpić jego wypłata.
Jak stanowi art. 291 § 1 K.p. roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Termin przedawnienia roszczenia należy więc liczyć od dnia, w którym dane świadczenie przysługiwało. Należy dodać, że roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu niezależnie od tego czy mają charakter majątkowy, czy niemajątkowy.
W zakładach, w których pracodawca nie ma obowiązku wprowadzenia regulaminu pracy informuje pracownika o miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia w informacji o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 K.p.). Jeżeli wskaże w niej, że wypłata wynagrodzenia dokonywana jest w zakładzie w ostatnim dniu roboczym i tego terminu nie dotrzyma, to pracownikowi będzie przysługiwało roszczenie o zapłatę wynagrodzenia przez okres 3 lat, licząc od dnia, w którym wypłata wynagrodzenia miała nastąpić. Przy czym termin przedawnienia dla wynagrodzenia za pracę należy liczyć odrębnie dla każdego miesiąca, za który pracownik nie otrzymał wynagrodzenia.
Inaczej jest przykładowo w przypadku ekwiwalentu za urlop. Świadczenie to za cały niewykorzystany urlop wypoczynkowy jest należne od dnia rozwiązania stosunku pracy, o ile pracodawca w tym dniu nie wypłaci ekwiwalentu urlopowego.
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|