Gazeta Podatkowa nr 54 (1511) z dnia 5.07.2018
Wysokość odprawy pośmiertnej zależna od stażu zakładowego
Zmarł nasz pracownik. Pracował w naszej firmie od 1972 r. i w 2008 r. przeszedł na emeryturę. W kolejnych latach wykonywał pracę na umowy zlecenia, a także na umowy o pracę. Od 1 września 2015 r. do dnia śmierci był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Czy ustalając staż zakładowy do odprawy pośmiertnej powinniśmy przyjąć tylko ostatni okres zatrudnienia?
Do stażu uprawniającego do odprawy pośmiertnej liczy się cały okres zatrudnienia w danej firmie i na jego podstawie ustala się wysokość tej odprawy.
Prawo do odprawy pośmiertnej przysługuje rodzinie zmarłego pracownika w razie gdy jego śmierć nastąpiła w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby (art. 93 § 1 K.p.). Wysokość omawianej odprawy uzależniona jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
- trzymiesięczne wynagrodzenie, jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,
- sześciomiesięczne wynagrodzenie, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.
Do zakładowego stażu pracy, uwzględnianego przy ustalaniu prawa i wysokości odprawy pośmiertnej, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 K.p. Wlicza się także okresy pracy w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.
Wyłączeniu ze stażu zakładowego podlegają okresy pracy wykonywane na podstawie przepisów prawa cywilnego (np. umowy zlecenia).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownik był zatrudniony u pracodawcy najpierw od 1972 r. do 2008 r., czyli ok. 36 lat. Następnie po przejściu na emeryturę czasami był zleceniobiorcą, a czasami pracownikiem. Od 2015 r. do dnia śmierci świadczył pracę jako pracownik. Status pracownika w chwili śmierci dał rodzinie zmarłego prawo do odprawy pośmiertnej. Zliczając wszystkie okresy pracy u danego pracodawcy, a nie tylko ostatni, pracownik posiadał ponad 30 lat stażu zakładowego, dlatego rodzinie zmarłego przysługuje odprawa w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia.
Umowa zlecenia nie ma charakteru pracowniczego, dlatego okres jej wykonywania nie podlega zaliczeniu do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|