kodeks pracy, prawo pracy, kodeks pracy 2019 tekst jednolity
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 9 (1016) z dnia 20.03.2019

Forma i termin wypłaty wynagrodzenia za dany miesiąc

1) W informacji o warunkach zatrudnienia (nie posiadamy regulaminu pracy) podany jest ostatni dzień miesiąca jako termin wypłaty wynagrodzenia za pracę. W rzeczywistości wypłata ma miejsce później, około 20 następnego miesiąca, z uwagi na to, że dopiero w tym terminie można ostatecznie ustalić prawo do premii przysługującej pracownikom. Czy taki przedłużony termin wypłaty jest dopuszczalny?

Nie. Sytuacja przedstawiona w pytaniu jest zdecydowanie nieprawidłowa. Pracodawca, wypłacając wynagrodzenie za pracę za dany miesiąc, musi przestrzegać przepisów ustawowych wyznaczających granice czasowe terminu wypłaty wynagrodzeń miesięcznych. Jak stanowi art. 85 § 1 K.p., wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Termin ten, a także miejsce, czas i częstotliwość wypłaty wynagrodzenia określa się w regulaminie pracy, chyba że pracownicy są objęci układem zbiorowym pracy. Jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy i nie jest objęty układem zbiorowym pracy, zamieszcza wzmiankę o miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia w informacji o warunkach zatrudnienia wydawanej na podstawie art. 29 § 3 K.p.

W przypadku wypłaty wynagrodzenia za pracę przysługującego za dany miesiąc, pracodawca ma pewną swobodę w wyznaczeniu terminu jego wypłaty. Jeżeli wynagrodzenie jest płatne raz w miesiącu, jest on zobowiązany wypłacić je z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.

Miesięczne premie (zakładamy, że o taką premię chodzi w pytaniu) czy dodatki należy zaliczyć do wynagrodzenia za dany miesiąc, dlatego też termin wypłaty tych składników musi się mieścić w granicach do 10. dnia następnego miesiąca po miesiącu, za który przysługują.

Jedynie w przypadku składników wynagrodzenia przysługujących pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, wypłaca się je z dołu, w terminach określonych w przepisach prawa pracy (dotyczy to np. premii kwartalnych czy rocznych).

W przedstawionej sytuacji pracodawca prawidłowo określił termin wypłaty wynagrodzenia w informacji o warunkach zatrudnienia. Przyjęta w firmie praktyka wypłaty wynagrodzeń za dany miesiąc (do 20 dnia następnego miesiąca) jest jednak rażąco niezgodna z przepisami prawa pracy. Fakt, że opóźnienie w wypłacie podyktowane jest koniecznością ustalenia wysokości jednego ze składników płacowych, nie ma tu znaczenia. 

Należy przypomnieć, że nieterminowa wypłata wynagrodzenia za pracę może zostać uznana za ciężkie naruszenie przez pracodawcę jego podstawowych obowiązków wobec pracownika (patrz: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 listopada 2008 r., sygn. akt III UK 57/08). Jest również wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, który może w takiej sytuacji żądać od pracodawcy odsetek za zwłokę.


2) Zatrudniliśmy pracownika, który nie dysponuje kontem bankowym. Czy w świetle ostatnich zmian przepisów możemy nakazać mu założenie takiego konta?

Nie. Pracodawca nie może nakazać zatrudnianej przez siebie osobie, tak jak i pozostałym pracownikom, założenia konta bankowego celem przelewania wynagrodzeń.

Generalne zasady wypłacania wynagrodzeń pracowniczych określają przepisy Kodeksu pracy. W art. 86 § 3 K.p. przywołany akt prawny stwierdza, że wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. Wniosek taki może być złożony w formie papierowej lub elektronicznej.

Zauważmy, że zgodnie z art. 221 § 2 pkt 3 K.p., pracodawca może zażądać od pracownika numeru rachunku bankowego tylko wówczas, jeśli ten ostatni nie złożył wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

Powyższe oznacza, że w sytuacji, gdy osoba, o której mowa w pytaniu, złoży wspomniany wniosek, pracodawca musi go zaakceptować i nie może jej nakazać założenia konta bankowego. Wniosek ten musi być zaakceptowany nawet wówczas, gdyby pracownik ten był jedynym w firmie, któremu wynagrodzenia wypłacane będą do rąk własnych. Fakt, że może być to utrudnieniem dla zatrudniającego, nie ma tu żadnego znaczenia.

Wzór wniosku pracownika o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych:

Jan Kowalski
Samodzielny referent 
w/m
Gdańsk, 1 marca 2019 r.
"Geo-Projekt" Sp. z o.o.
ul. Portowa 2
87-123 Gdańsk

W związku z zawartą ze mną w dniu dzisiejszym umową o pracę informuję, że zgodnie z art. 86 § 3 Kodeksu pracy, wnoszę o wypłacanie wynagrodzenia do rąk własnych.
Jan Kowalski

Co ważne, w czasie trwającego stosunku pracy pracownik może zmieniać dyspozycje dotyczące oczekiwanej formy przekazywania jego wynagrodzenia - i to wielokrotnie. Kodeks pracy nie wprowadza tu bowiem żadnych ograniczeń.

www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 

Terminarz

kwiecień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.

WSKAŹNIKI - Prawo pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

FORUM - Prawo pracy

Forum aktywnych księgowych i kadrowców

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.