kodeks pracy, prawo pracy, kodeks pracy 2020 tekst jednolity
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (506) z dnia 10.04.2020

Kto może przeprowadzać szkolenia bhp w zakładzie pracy?

W zakładzie mamy pracownika, któremu pracodawca powierzył wykonywanie zadań służby bhp. Czy taki pracownik może prowadzić szkolenia wstępne ogólne oraz okresowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy dla innych pracowników?

Odpowiedź na pytanie należy poprzedzić ustaleniem jakie uprawnienia powinien mieć pracownik, który szkoli pracowników w zakresie bhp. W myśl § 10 ust. 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. nr 180, poz. 1860 z późn. zm.), dalej rozporządzenia, instruktaż ogólny, który jest częścią szkolenia wstępnego i który odbywają nowo zatrudnieni pracownicy, studenci będący na praktykach oraz uczniowie odbywający praktyczną naukę zawodu, może prowadzić:

  • pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy (bhp),
     
  • osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo
     
  • pracodawca, który sam wykonuje takie zadania, lub
     
  • pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu instruktażu, mający aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bhp.

Nie ma więc przeciwwskazań, aby pracownik, któremu pracodawca powierzył zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy przeprowadzał w tym zakresie szkolenia wstępne ogólne, tym bardziej, że jako osoba, która posiada co najmniej tytuł inspektora do spraw bhp (§ 4 ust. 5 rozporządzenia z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy - Dz. U. nr 109, poz. 704 ze zm., dalej rozporządzenia w sprawie służby bhp), powinien dysponować zasobem wiedzy i umiejętności, który zapewni właściwą realizację programu.

Pracownik służby bhp, co do zasady, nie będzie mógł natomiast przeprowadzać instruktażu stanowiskowego. Te realizować powinna wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkoleni w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.

Nieco inaczej jest w przypadku szkoleń okresowych. W tym zakresie wymagania zostały wskazane w § 5 rozporządzenia. Organizator szkolenia (pracodawca organizujący i prowadzący szkolenie oraz jednostka organizacyjna prowadząca działalność szkoleniową w dziedzinie bhp) mają obowiązek zapewnić oprócz programów szkolenia, odpowiednich warunków lokalowych oraz wyposażenia dydaktycznego niezbędnego do właściwej realizacji programów szkolenia, także wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia.

Przyjąć należy, iż pracownik, któremu pracodawca powierzył zadania służby bhp spełnia wymagania co do posiadania odpowiedniego zakresu wiedzy czy doświadczenia. Problem jednak może stanowić wymóg posiadania przez niego właściwego przygotowania dydaktycznego. Przepisy nie precyzują, co należy przez to rozumieć. Przyjmuje się, że jeżeli w programie nauczania uczelni lub szkoły, którą ukończył pracownik, przewidziano realizację modułu dydaktycznego, to osoba, która taką szkołę lub uczelnię ukończyła jest zwolniona z dodatkowych szkoleń w zakresie dydaktyki. W przeciwnym wypadku powinna odbyć stosowne szkolenie lub kurs.

Więcej przeczytasz w Na temat szkoleń w okresie zagrożenia
koronawirusem pisaliśmy
UiPP nr 7/2020, str. 63-65.

Rozstrzygając o możliwości przeprowadzania szkoleń okresowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca musi także mieć na uwadze, że wśród wymienionych w § 2 rozporządzenia w sprawie służby bhp działań omawianej służby, nie wymieniono przeprowadzania szkoleń. Wskazano jedynie, że do jej zadań należy współpraca z właściwymi komórkami organizacyjnymi lub osobami, w szczególności w zakresie organizowania i zapewnienia odpowiedniego poziomu szkoleń w dziedzinie bhp. Na tej podstawie powszechnie przyjmuje się, że szkolenia okresowe bhp nie są przeprowadzane przez pracowników służby bhp w ramach ich obowiązków służbowych.

www.KodeksPracy.pl - Bezpieczeństwo i higiena pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumBHP.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.

GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI - Prawo pracy

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.